To jeden z najczęściej diagnozowanych i najbardziej zabójczych nowotworów. Rocznie w Polsce na raka jelita grubego umiera około 12 tys. osób. Przybywa także średnio około 20 tys. nowych zachorowań. Wielu takich przypadków można byłoby uniknąć, gdyby pacjenci stosowali się do prostych, a kluczowych zasad profilaktyki raka jelita grubego. Wymieniamy je w naszym poradniku.
Nie ma ważniejszej zasady, do której szczególnie powinny się stosować osoby z grupy ryzyka raka jelita grubego (obciążenie genetyczne). Kolonoskopię lub testy na krew utajoną powinno się wykonywać minimum raz na 10 lat u osób po 50. roku życia, a u pacjentów z wywiadem rodzinnym lub innymi czynnikami ryzyka nawet częściej. Pozwala to na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych (polipów) i ich usunięcie przed rozwinięciem się raka.
Profilaktyka raka jelita grubego bazuje na zdrowej diecie, która powinna być bogata w błonnik, a uboga w czerwone i przetworzone mięso. Warto uzupełnić dietę o naturalne źródła błonnika, takie jak warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe.
Jednym z czynników raka jelita grubego jest nadwaga i otyłość, stąd ważne jest, aby utrzymywać prawidłową masę ciała poprzez przejście na zbilansowaną dietę i ruch.
To bardzo ważny element profilaktyki raka jelita grubego. Mówi się wręcz, że ten nowotwór „nie lubi ruchu”. Regularne ćwiczenia, spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka, najlepiej minimum 150 minut tygodniowo, znacząco minimalizują ryzyko zachorowania.
Zarówno alkohol, jak i tytoń są sprzymierzeńcami raka jelita grubego, dlatego szczególnie osoby z grupy ryzyka tego nowotworu bezwzględnie powinny unikać palenia (lub natychmiast rzucić nałóg) oraz nie przesadzać z alkoholem, a najlepiej także z niego zrezygnować.