Złamanie żebra – przyczyny, objawy, leczenie

Jerzy Biernacki
20.02.2017

Wśród wielu urazów klatki piersiowej złamanie żebra uchodzi za najpoważniejsze. Lekarze potwierdzają, że ten uraz może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje, a nawet stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Żebra chronią kluczowe narządy wewnętrzne, czyli serce i płuca. Dlatego w momencie wystąpienia urazu trzeba jak najszybciej poddać się leczeniu.

Przyczyny złamania żebra

Do złamania żebra może dojść w dwojaki sposób:

  • Poprzez nadmierne wygięcie żebra do środka, np. w wyniku silnego nacisku na klatę piersiową
  • Poprzez nadmierne naprężenie żebra na zewnątrz, np. w wyniku gwałtownego zakleszczenia klatki piersiowej

W zdecydowanej większości przypadków złamanie żebra jest konsekwencją urazu mechanicznego: upadku, uderzenia, bójki, postrzału (także w kamizelce kuloodpornej). Relatywnie często do kontuzji dochodzi w wyniku przeprowadzonej reanimacji. W rzadkich przypadkach złamanie żebra może nastąpić po silnym kichnięciu lub kaszlnięciu – wówczas uraz powoduje gwałtowny skurcz mięśni przyczepionych do żeber.

Typowymi objawami złamania żebra są:

  • Trudności w oddychaniu, szczególnie w nabraniu dużej ilości powietrza
  • Ból w klatce piersiowej, szczególnie w okolicy urazu
  • Nienaturalna ruchomość żebra
  • Wyraźnie wyczuwalne pod skórą odłamki kości

Pamiętaj!

Jeśli podejrzewasz u siebie złamanie żebra, natychmiast zgłoś się do szpitala. W przeciwnym razie może nawet dojść do uszkodzenia płuc, a w skrajnych przypadkach przebicia płuca przez złamane żebro.

Leczenie złamania żebra

Po rozpoznaniu złamania (konieczne jest wykonanie prześwietlenia) należy rozpocząć zaawansowane leczenie. Wbrew pozorom w przypadku złamania żebra nie stosuje się żadnych opasek uciskowych ani bandażowania klatki piersiowej.

Leczenie bazuje przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. U starszych pacjentów stosuje się także antybiotykoterapię. Konieczne jest również prowadzenie rehabilitacji oddechowej, która zapobiega rozwojowi niedodmy płuca.

Jeśli pacjentowi dokucza bardzo silny ból, lekarz może zastosować miejscową blokadę nerwów. Zabieg operacyjny wykonuje się niezwykle rzadko, wyłącznie w skomplikowanych przypadkach zagrażających życiu pacjenta.

Złamanie żebra jest poważną kontuzją, szczególnie jeśli uraz dotyczy kilku żeber. Można je łatwo pomylić z pęknięciem, dlatego w przypadku podejrzenia złamania trzeba się zgłosić na prześwietlenie i nie bagatelizować bólu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie