Zapalenie oskrzeli – objawy i leczenie

Antoni Kwapisz
17.02.2022

Zapalenie oskrzeli jest bardzo częstym powikłaniem po zwykłym przeziębieniu – zwłaszcza u małych dzieci. Choroba nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia, natomiast nie można jej lekceważyć. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli? Jak się je leczy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Po czym można wstępnie poznać zapalenie oskrzeli?

Typowym objawem zapalenia oskrzeli jest długo utrzymujący się, uporczywy kaszel – najczęściej suchy, nasilający się szczególnie wieczorem i w nocy. Zlekceważenie tego objawu spowoduje przerodzenie się kaszlu w jego mokrą postać, z odkrztuszaniem wydzieliny. Pacjentowi towarzyszy przy tym bardzo złe samopoczucie oraz objawy podobne do grypy, w tym:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • uczucie rozbicia,
  • bóle głowy,
  • intensywne pocenie się, zimne poty.

Konieczna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu

Po zaobserwowaniu takich objawów czy to u dziecka, czy osoby dorosłej, nie można zwlekać z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Ten bez trudu rozpozna zapalenie oskrzeli podczas osłuchania pacjenta – charakterystyczne dla tej choroby jest tzw. furczenie. Jeśli nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z zapaleniem oskrzeli, to lekarz przepisze odpowiednią terapię.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Leczenie jest typowo objawowe, co oznacza, że należy przede wszystkim zbijać gorączkę podając leki przeciwgorączkowe w tabletkach lub w syropie (u niemowląt w czopku) oraz niwelować uporczywy kaszel. Pomocne mogą być tutaj leki podawane wziewnie, przy pomocy inhalatora, które działają najszybciej.

Pacjent oczywiście musi zostać w domu, przez kilka dni głównie leżąc w łóżku i regularnie uzupełniając płyny. Warto sięgać nie tylko po zwykłą wodę, ale też domowe mikstury wzmacniające na bazie soku malinowego, cytryny, miodu, czosnku czy ciepłego mleka.

W fazie kaszlu nasilającego się w nocy należy podawać leki wykrztuśne maksymalnie do godziny 18, aby nie narażać chorej osoby (i innych domowników) na problemy ze snem.

Czy przy zapaleniu oskrzeli podaje się antybiotyk?

Z reguły nie, ponieważ w większości przypadków zapalenie oskrzeli jest wywołane przez infekcję wirusową, na którą antybiotyk nie pomoże. Antybiotykoterapia będzie natomiast konieczna w sytuacji, gdy lekarz stwierdzi nadkażenie bakteryjne (objawia się np. odkrztuszaniem ropnej wydzieliny i bardzo wysoką gorączką).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie