Wyciskanie pryszczy: co powinnaś o tym wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
12.06.2020

Pryszcze to nic przyjemnego i choć kojarzymy je głównie z dojrzewającymi nastolatkami, to w rzeczywistości nawet osoby bardzo dojrzałe mogą co jakiś czas zauważyć na swojej twarzy nieestetycznego „gościa”. Pierwsza myśl, jaka przychodzi wtedy do głowy, to oczywiście wyciśnięcie pryszcza. Warto się jednak przed tym powstrzymać. Dlaczego? Sprawdź w naszym poradniku.

Dlaczego nie powinno się wyciskać pryszczy?

Po pierwsze: niemal zawsze prowadzi to do pogorszenia wyglądu cery. Nawet gdy uda Ci się pozbyć łoju nagromadzonego w krostce, to wyciskanie spowoduje stan zapalny. W efekcie skóra w miejscu, w którym pojawił się pryszcz, będzie silnie zaczerwieniona. Jeśli dodatkowo się skaleczysz, to spodziewaj się powstania brzydkiego strupka.

Mechaniczne usuwanie pryszczy może również doprowadzić do tego, że w krótkim czasie na Twojej twarzy pojawi się jeszcze więcej takich brzydkich krostek. Jest to spowodowane tym, że podczas wyciskania rozprowadzasz po cerze zarazki. Dlatego znacznie rozsądniej będzie zabezpieczyć pryszcza np. kremem do twarzy czy specjalnym środkiem oczyszczającym i poczekać, aż sam zniknie.

Jeśli natomiast nie chcesz tak długo czekać i aż korci Cię, żeby natychmiast wycisnąć pryszcza, to przynajmniej zrób to w możliwie najbezpieczniejszy dla skóry sposób. Opisujemy go w dalszej części poradnika.

Jak bezpiecznie wycisnąć pryszcza?

Skoro już musisz się z nim rozprawić, najlepiej natychmiast, to zacznij od ciepłej kąpieli. Para wodna zmiękczy i rozpulchni Twoją cerę, dzięki czemu samo wyciśnięcie pryszcza będzie o wiele łatwiejsze. Nie użyjesz też do tego tak dużo siły, jak zazwyczaj. Istnieje szansa, że wystarczy delikatnie, samymi opuszkami palców (nigdy paznokciami) nacisnąć na skórę w miejscu powstania pryszcza, aby cała jego zawartość natychmiast wypłynęła.

Rada

Sugerujemy, aby wyciskać pryszcza przez chusteczkę higieniczną lub waciki kosmetyczne.

Pamiętaj również, aby wycisnąć pryszcza do samego końca, czyli poczekać, aż z ranki zacznie wypływać krew. Pozwoli to zniwelować stan zapalny. Po zakończeniu „operacji” przemyj skórę tonikiem, aby zabić resztki bakterii.

Jeśli natomiast pryszcze są Twoim stałym, a nie okazjonalnym problemem, umów się na wizytę u dermatologa lub kosmetologa. Specjalista poleci Ci odpowiednią kurację, która poprawi wygląd cery.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie