Każdy z nas wielokrotnie słyszał o przypadkach wstrząśnienia mózgu, natomiast niewiele osób wie, czym właściwie jest ta jednostka chorobowa. Wstrząśnienia na pewno nie należy lekceważyć i warto znać wskazujące na nie objawy. Kilka przydatnych informacji znajdziesz w naszym poradniku.
Zacznijmy od tego, że w medycynie nie funkcjonuje taki termin – o wstrząśnieniu mózgu mówimy potocznie. Z punktu widzenia medycyny wstrząśnienie jest wielonarządowym nagłym stanem zaburzenie homeostazy organizmu i jego niewydolności. W tym przypadku oczywiście zaburzenia dotyczą pracy mózgu, czyli centralnego ośrodka nerwowego.
Wstrząśnienie mózgu w większości przypadków nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. To dość lekki uraz, którego jednak nie należy bagatelizować. O wstrząśnieniu mówimy wtedy, gdy w wyniku jakiegoś urazu mechanicznego dochodzi do zaburzenia działania tworu siatkowatego znajdującego się w górnej części pnia mózgu.
W zdecydowanej większości przypadków jest to skutek jakiegoś gwałtownego urazu, na przykład uderzenia głową o twardy przedmiot, podłoże, zderzenia się głowami z inną osobą etc. Wstrząśnienie jest częstym urazem wśród osób zawodowo uprawiających sporty kontaktowe, w tym piłkę nożną, koszykówkę, futbol, piłkę ręczną czy sporty walki.
Warto także wspomnieć o tym, że wstrząśnienie mózgu wręcz standardowo diagnozuje się u osób uczestniczących w wypadkach komunikacyjnych, a szczególnie mocno są na to narażone dzieci.
Do najczęstszych objawów tego urazu zaliczymy:
Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy po doznaniu jakiegoś urazu w obrębie głowy, to natychmiast zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub najlepiej udaj na szpitalny oddział ratunkowy.