Wstrząśnienie mózgu – co to jest?

Piotr Kowalczyk
10.06.2022

Każdy z nas wielokrotnie słyszał o przypadkach wstrząśnienia mózgu, natomiast niewiele osób wie, czym właściwie jest ta jednostka chorobowa. Wstrząśnienia na pewno nie należy lekceważyć i warto znać wskazujące na nie objawy. Kilka przydatnych informacji znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest wstrząśnienie mózgu?

Zacznijmy od tego, że w medycynie nie funkcjonuje taki termin – o wstrząśnieniu mózgu mówimy potocznie. Z punktu widzenia medycyny wstrząśnienie jest wielonarządowym nagłym stanem zaburzenie homeostazy organizmu i jego niewydolności. W tym przypadku oczywiście zaburzenia dotyczą pracy mózgu, czyli centralnego ośrodka nerwowego.

Wstrząśnienie mózgu w większości przypadków nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. To dość lekki uraz, którego jednak nie należy bagatelizować. O wstrząśnieniu mówimy wtedy, gdy w wyniku jakiegoś urazu mechanicznego dochodzi do zaburzenia działania tworu siatkowatego znajdującego się w górnej części pnia mózgu.

Jak dochodzi do wstrząśnienia mózgu?

W zdecydowanej większości przypadków jest to skutek jakiegoś gwałtownego urazu, na przykład uderzenia głową o twardy przedmiot, podłoże, zderzenia się głowami z inną osobą etc. Wstrząśnienie jest częstym urazem wśród osób zawodowo uprawiających sporty kontaktowe, w tym piłkę nożną, koszykówkę, futbol, piłkę ręczną czy sporty walki.

Warto także wspomnieć o tym, że wstrząśnienie mózgu wręcz standardowo diagnozuje się u osób uczestniczących w wypadkach komunikacyjnych, a szczególnie mocno są na to narażone dzieci.

Objawy wstrząśnienia mózgu

Do najczęstszych objawów tego urazu zaliczymy:

  • omdlenia,
  • zaburzenia widzenia,
  • dezorientacja,
  • niepokój,
  • zaburzenia równowagi,
  • silny ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki,
  • uczucie ogólnego zmęczenia, silne osłabienie.

Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy po doznaniu jakiegoś urazu w obrębie głowy, to natychmiast zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub najlepiej udaj na szpitalny oddział ratunkowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.