Właściwości zdrowotne kardamonu

Krzysztof Jagielski
16.01.2023

Kardamon to przyprawa od dawna stosowana w polskiej kuchni, ale wciąż nieciesząca się powszechnym uznaniem. Sprawdza się zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Kardamon ma również szerokie właściwości zdrowotne, co potwierdziły wiarygodne badania naukowe. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Najcenniejsze właściwości kardamonu

W wielu krajach, przede wszystkim arabskich, kardamon jest uznawany za naturalny preparat sprawdzający się w leczeniu stanu zapalnego organizmu, regulujący stężenie glukozy i lipidów we krwi, normujący ciśnienie krwi oraz łagodzący dolegliwości gastryczne u kobiet w ciąży.

Badania prowadzone w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia tych właściwości kardamonu prowadzi się od wielu lat i ich wyniki są obiecujące. Oczywiście nie na tyle, aby oficjalnie uznać kardamon za lek, natomiast można się już spotkać z opracowaniami wręcz zalecającymi włączenie tej przyprawy do diety przez osoby zmagające się z wyżej wymienionymi dolegliwościami.

Czy spożywanie kardamonu jest bezpieczne?

Tak, o ile oczywiście nie przesadzamy z jego ilością. Jedząc potrawy przyprawione kardamonem, na przykład z kuchni bliskowschodniej, nie trzeba się obawiać żadnych działań niepożądanych. Dotyczy to również kobiet ciężarnych, karmiących oraz małych dzieci.

Zalecana dzienna dawka kardamonu wynosi do 3 gramów. W przypadku jej przekroczenia możliwe jest wystąpienie takich objawów jak: nudności, biegunka, zaparcia czy zapalenie skóry i języka.

Kto powinien ograniczać kardamon w diecie?

Są już badania in vitro, które wykazały ryzyko hamowania agregacji płytek krwi przez ekstrakt z kardamonu. Nie można jednak na tej podstawie ostatecznie stwierdzić, że pewne grupy osób powinny całkowicie zrezygnować z jedzenia potraw przyprawionych kardamonem.

Zaleca się natomiast ograniczenie spożycia tej przyprawy przez osoby przyjmujące leki przeciwpłytkowe i antykoagulanty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.