Z tym problemem spotkało się wielu turystów i jest on na tyle powszechny, że warto przyjrzeć się mu nieco bliżej. Zwłaszcza, że wakacyjne zaparcia potrafią zepsuć urlop, na który czeka się przez cały rok. Co jest przyczyną tego problemu? Dlaczego będąc na wakacjach, zwłaszcza za granicą, mamy trudności z wypróżnianiem? Wymieniamy najczęstsze powody i podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.
Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym powodem, dla którego miewamy zaparcia na wakacjach, jest kontakt z zupełnie inną florą bakteryjną. Woda, jedzenie, zimne przekąski – to wszystko zawiera bakterie, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień. Zmiana składu flory bakteryjnej w jelitach może się objawiać właśnie zaparciami i trudnościami z wypróżnianiem – nawet przez kilka dni. Oczywiście może również wystąpić sytuacja odwrotna, nazywana potocznie „zemstą faraona”.
Brzmi dziwnie, skoro mówimy o urlopie, a więc warunkach teoretycznie sprzyjających odpoczynkowi i relaksowi. Jednak mnóstwo osób będąc na wakacjach strasznie się stresuje. Dotyczy to zwłaszcza ludzi zapracowanych, przedsiębiorców, którzy przez dłuższy czas nie mogą „wyjść z biura” i zwykle dopiero po pierwszym tygodniu urlopu zaczynają właściwy wypoczynek. Stres może też dopadać osoby, które lubią, gdy wszystko jest perfekcyjnie zorganizowane, a podczas wakacji przytrafiają się im różne nieprzewidziane sytuacje.
Powodem, dla którego miewamy zaparcia na wakacjach, jest również drastyczna zmiana diety i porządku dnia. Spanie do późna, obfite śniadanie, ciągłe przekąski, słodycze, nadmiar alkoholu – to wszystko wywołuje niezły szok w organizmie, co może oczywiście skutkować problemami z wypróżnianiem.
Przede wszystkim radzimy zwracać baczną uwagę na to, co jemy podczas wakacji – zwłaszcza w obcym kraju, który nie słynie z wysokich standardów higienicznych. Lepiej zrezygnować z lodu w napojach, nie należy też pić wody z kranu (zęby lepiej płukać wodą butelkowaną) i świeżych, nieumytych owoców.
Bardzo ważne jest, aby się nie przejadać i spróbować zachować ustalony w ciągu roku porządek dnia oraz pór spożywania posiłków. Nikt oczywiście nie mówi, aby podczas urlopu wstawać skoro świt, ale czas snu nie powinien być wydłużony o więcej niż 1-2 godziny.
Dobrym sposobem na zapewnienie sobie regularnych wypróżnień podczas wakacji będzie spożywanie dużej ilości jogurtów – najlepiej naturalnych. Zawierają one żywe kultury bakterii, które wzbogacą florę jelit i usprawnią ich pracę. Warto także sięgać po musli i inne produkty bogate w błonnik.