Terapia manualna w pigułce – wszystko co chciałbyś wiedzieć!

Krzysztof Jagielski
20.03.2020

Rehabilitacja może obejmować też terapię manualną, na którą składa się szereg technik. Sięga się także po wielorakie narzędzia. Jest to metoda leczniczo-diagnostyczna schorzeń układu ruchu. Okazuje się być niezwykle skuteczna szczególnie przy problemach ze stawami i kręgosłupem.

Zadaniem terapii manualnej jest przede wszystkim zredukowanie dolegliwości bólowych i zwiększenie zakresu ruchomości stawów. Metoda ta może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, a efekty widoczne są w krótkim czasie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie jest to remedium na wszelkie schorzenia i dolegliwości zdrowotne. Istnieją też pewne przeciwwskazania do stosowania terapii manualnej, o których należy wiedzieć.

Jakie techniki wykorzystuje się w terapii manualnej?

W przypadku terapii manualnej do dyspozycji jest wiele technik do wykorzystania. Popularny jest masaż, ale na tym nie koniec. Podczas masażu oddziałuje się na tkanki miękkie, czyli na m.in. skórę, mięśnie, powięzi, wiązadła. Wspomóc można się stretchingiem, który polega na rozciąganiu. Dalej są manipulacje i mobilizacje. Te drugie dotyczą oddziaływania na stawy, co przekłada się na poprawę i zwiększenie w nich ruchomości. Jeszcze inną opcją są neuromobilizacje.

Kiedy warto skorzystać z terapii manualnej?

Terapia manualna ma wszechstronne zastosowanie, z naciskiem na schorzenia kręgosłupa i przy dolegliwościach bólowych aparatów ruchu. Najczęściej korzysta się z możliwości terapii manualnej przy ograniczeniu zakresów ruchu w stawach na skutek urazów, złamań, zwichnięć, skręceń i zabiegów operacyjnych. Warto skorzystać z tej metody przy bólu kości ogonowej, bólów krzyżowych i lędźwiowych. Okazuje się być bardzo pomocna przy chronicznych bólach głowy i karku, w tym w bólach migrenowych. Stosuje się ją przy wadach postawy typu skolioza, przy rwie kulszowej i rwie barkowej. Jest nieoceniona przy bólach w stawach – zarówno w przypadku kończyn górnych, jak i dowolnych.

Co ciekawe, terapią manualną warto zainteresować się także w przypadku zaburzeń snu, które nie mają podłoża w sferze psychicznej. Wskazaniem do stosowania terapii manualnej są też zaburzenia w niepięciu mięśni okolic miednicy i częstomocz. Wymienić warto też drętwienie kończyn i rekonstrukcję więzadła, uszkodzenie łąkotek, paluch koślawy, przemęczenie. Lista wskazań do stosowania terapii manualnej jest oczywiście znacznie dłuższa.

Czy są jakieś przeciwwskazania do terapii manualnej?

Pomimo licznych korzyści płynących ze stosowania terapii manualnej w niektórych przypadkach pojawiają się pewne przeciwwskazania. Jest to bezpieczna metoda, ale jeśli ktoś boryka się z żylakami odbytu, osteoporozą czy problemami z krzepliwością krwi, nie powinien po nią sięgać. Odradza się tą technikę kobietom ciężarnym. Przeciwwskazaniem są wszelkiego typu osłabienia struktury kostnej i tkanki stawowej. Nie można stosować terapii manualnej przy łamaniach i pęknięciach kości. To samo dotyczy naderwania wiązadeł. Przy nasilonym stanie zapalanym i towarzyszącej temu gorączce również nie należy wykonywać zabiegów.

Jak wygląda zabieg terapii manualnej i czy wymaga specjalnych przygotowań?

Do zabiegu terapii manualnej nie trzeba specjalnych przygotowywań. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta dokonuje kompleksowej oceny stanu zdrowia pacjenta i to nie tylko w oparciu o wyniki badań, ale też bazując na obserwacjach dotyczących sposobu poruszania się pacjenta, przebieranych przez niego pozycjach ciała. Techniki wykorzystywane podczas zabiegu terapii manualnej są dobierane indywidualnie, czyli do bieżących potrzeb danego pacjenta. Zabieg może wobec tego przebiegać nieco inaczej u różnych pacjentów. Zwykle przeprowadzany jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Fizjoterapeuta pracuje dłońmi, wykonując szybkie i zdecydowane ruchy polegające na uciskaniu konkretnych punktów na ciele pacjenta. Charakterystyczne podczas zabiegu terapii manualnej jest występowanie dźwięków chrupania czy łamania czegoś, co jest całkowicie naturalne i nie trzeba się tego obawiać. Takie odgłosy wynikają z przesuwania powierzchni stawowych w prawidłowe miejsca. Czasami między kośćmi znajduje się powietrze i w trakcie jego usuwania mogą wystąpić tego typu dźwięki.

______________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii - Openmedical

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie