Terapeutyczne właściwości sody oczyszczonej. Jaką ją stosować w leczeniu różnych chorób?

Maciej Piwowski
25.07.2022

Soda oczyszczona to podstawowy składnik obecny w praktycznie każdej kuchni. Ma bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko kulinarne, ale również czyszczące – wiele domowych sposobów na wywabienie plam czy pozbycie się przykrych zapachów bazuje właśnie na sodzie oczyszczonej. Nie każdy natomiast wie, że soda sprawdza się też w leczeniu wielu chorób i innych problemów zdrowotnych. Przeczytasz o tym w naszym artykule.

Właściwości lecznicze sody oczyszczonej

Soda oczyszczona przede wszystkim podwyższa pH, co jest bardzo korzystne w leczeniu wielu chorób o podłożu infekcyjnym. Do jej najważniejszych właściwości zaliczymy również te przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwobrzękowe. Nie dziwi zatem, że soda była i wciąż jest wykorzystywana w tzw. medycynie tradycyjnej oraz stanowi ważny element licznych domowych terapii.

Soda oczyszczona na problemy dermatologiczne

Przegląd leczniczych zastosowań sody oczyszczonej wypada zacząć od jej potencjału w terapii schorzeń dermatologicznych, również tych przewlekłych. Sodę można stosować m.in. na różnego rodzaju podrażnienia skórne, swędzenie (np. przy ospie wietrznej), stany zapalne oraz ukąszenia owadów. Wystarczy dodać ją do kąpieli lub stosować w formie okładów.

Soda oczyszczona może być również pomocna w terapii takich przewlekłych chorób dermatologicznych, jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Sprawdzi się też przy infekcjach intymnych.

Soda na problemy trawienne

Jednym z najstarszych leczniczych sposobów wykorzystania sody oczyszczonej jest stosowanie jej na dolegliwości ze strony układu trawiennego. Soda bardzo dobrze sprawdza się na zgagę, nadkwasotę oraz zaparcia – w takich przypadkach powinna być przyjmowana doustnie (w formie roztworu).

Soda oczyszczona na infekcje układu oddechowego

Soda jest bardzo dobrym uzupełnieniem terapii w przypadkach najróżniejszych chorób dotykających górne i dolne drogi oddechowe – można tutaj wymienić przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie płuc. Soda, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, hamuje rozwój drobnoustrojów.

W tym przypadku sodę należy stosować w formie inhalacji, co jest bardzo łatwe. Wystarczy tylko wsypać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do miski, zalać 1 litrem gorącej wody, wymieszać, a następnie pod ręcznikiem przez około 10 minut głęboko wdychać opary. Taka inhalacja jest w pełni bezpieczna dla organizmu, może być stosowana kilka razy dziennie, ułatwi oddychanie, złagodzi kaszel i pomoże w odetkaniu nosa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie