Trzustka jest jednym z tych organów, o których przypominamy sobie dopiero, gdy zaczynają szwankować. Regularnie słyszymy chociażby o zdiagnozowanych przypadkach raka trzustki – to jeden z najcięższych nowotworów, bardzo słabo poddający się leczeniu (zmarł na niego m.in. Patrick Swayze). O trzustkę warto więc dbać, a nie ma lepszego sposobu, niż ograniczenie spożycia produktów, które wyjątkowo jej szkodzą. Wymieniamy je w naszym poradniku.
Trzustce bardzo szkodzi regularne jedzenie smażonych mięs oraz tych serwowanych w panierce. Niewskazane jest również częste spożywanie tłustych rodzajów mięsa, na czele z baraniną, wieprzowiną i wołowiną. Osoby chorujące na trzustkę muszą się też wystrzegać podrobów.
Śmietana jest źródłem tłuszczu (w dużej ilości), jest również ciężkostrawna, a więc zdecydowanie nie służy ludzkiej trzustce. Pamiętaj, że śmietana znajduje się w wielu lubianych produktach spożywczych, chociażby sosach podawanych do mięs. Ich także unikaj, a jeśli chorujesz na trzustkę, to całkowicie z nich zrezygnuj.
Na liście produktów, które powinny znajdować się w Twoim jadłospisie wyłącznie okazjonalnie umieść przede wszystkim kapustę, cebulę, por, czosnek, nasiona roślin strączkowych, śliwki oraz czereśnie. Warzywa i owoce wzdymające bardzo obciążają trzustkę, dlatego osoby cierpiące na choroby tego narządu powinny w ogóle wykreślić je ze swojej diety.
Nadmiar cukru w diecie stanowi bezpośredni czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy, ponieważ prowadzi to do wystąpienia stanów zapalnych trzustki. Należy przy tym pamiętać, że cukier znajduje się nie tylko w słodyczach, ciastach czy słodzonej herbacie. Jego źródłem są także owoce, miód, płatki śniadaniowe, pieczywo, keczup.
Tłuszcze są mają wyjątkowo szkodliwy wpływ na ludzką trzustkę – i niestety dotyczy to zarówno tłuszczów zwierzęcych, jak i roślinnych. Osoby cierpiące na zapalenie trzustki bezwzględnie powinny przejść na dietę beztłuszczową lub niskotłuszczową. Wykluczone jest jedzenie np. smalcu, panierowanej skórki z kurczaka, tłustych mięsiw etc. Zbagatelizowanie tego jest jedną z przyczyn zachorowania na cukrzycę.
Jeśli już musisz sięgnąć po jakiś tłuszcz, by przygotować danie obiadowe czy kolację, to wybieraj produkty wysokiej jakości, jak oliwa z oliwek, ewentualnie olej rzepakowy (jest dużo zdrowszy niż słonecznikowy).