Szczepienia dla dorosłych – które warto rozważyć?

Marek Szydełko
23.05.2025

Szczepienia można podzielić na dwie podstawowe kategorie: obowiązkowe i dobrowolne. Te drugie najczęściej zaleca się osobom dorosłym, które muszą za nie zapłacić z własnej kieszeni. Jest to inwestycja w ochronę przed wieloma poważnymi chorobami i powikłaniami po nich. Które szczepienia są szczególnie warte rozważenia?

WZW typu B (żółtaczka zakaźna typu B)

Szczepienie zaleca się wszystkim, którzy wcześniej nie przyjęli tej szczepionki. Pełny schemat szczepienia obejmuje 3 dawki.

Grypa

Szczepieniu warto poddawać się co roku, najlepiej jesienią, zanim rozpocznie się sezon zachorowań. Chroni to przed powikłaniami, które są szczególnie groźne dla osób starszych i przewlekle chorych.

Błonica, tężec i krztusiec (szczepionka dTap)

Choć większość z nas „zaliczyła” te szczepienia w dzieciństwie, to należy pamiętać, że nie chronią one przez całe życie. Zaleca się powtarzać szczepienia przeciwko tym chorobom co 10 lat w formie dawki przypominającej.

MMR (odra, świnka, różyczka)

Są to szczepienia zalecane osobom, które wcześniej nie były szczepione lub nie przeszły tych chorób. Schemat szczepień obejmuje 1 lub 2 dawki.

Ospa wietrzna

Warto się na nią zaszczepić, jeśli nie przechorowało się ospy i nie było się wcześniej szczepionym – ospa jest szczególnie groźna dla osób dorosłych. Schemat obejmuje 2 dawki.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Szczepienie zalecane osobom przebywającym na terenach zagrożonych lub aktywnie korzystających z terenów zielonych, przy czym w ostatnich latach ryzyko „złapania”
kleszcza występuje praktycznie na terytorium całego kraju. Schemat obejmuje 3 dawki oraz dawkę przypominającą co 3–5 lat.

WZW typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa)

Szczepienie zalecane osobom nieszczepionym, zwłaszcza podróżującym do krajów o niższym standardzie sanitarnym (egzotyczne regiony świata). Pełen cykl obejmuje 2 dawki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie