Choroby układu sercowo-naczyniowego: to one najczęściej zabijają Polaków!

Krzysztof Jagielski
09.07.2025

Choroby układu-sercowo naczyniowego od dekad są na szczycie listy najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju. Tylko z powodu zawału każdego roku umiera około 15 tys. Polaków. Ponad 1,2 miliona choruje na niewydolność serca. Główny wpływ na częstość występowania tych chorób mają: stres, zła dieta, brak ruchu i używki.

Najczęstsze choroby układu sercowo-naczyniowego

Do grupy tych chorób zaliczymy nie tylko zawał  czy udar, ale także chorobę wieńcową, niewydolność serca oraz miażdżyca.

Szacuje się, że choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za około 36% wszystkich zgonów w naszym kraju, co jest jednym z najwyższych wyników w Europie.

Sami na to „pracujemy”

Faktem jest, że gros przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego ma podłoże genetyczne. Nie można się tym jednak zasłaniać. Główną przyczyną jest niehigieniczny tryb życia. Wspólnym mianownikiem większości przypadków tych chorób są:

  • Brak aktywności fizycznej;
  • Siedzący tryb życia;
  • Palenie papierosów;
  • Nadużywanie alkoholu;
  • Przewlekły stres;
  • Zła dieta i spowodowana tym nadwaga oraz otyłość.

Wymienione nawyki w prostej linii prowadzą do drastycznego zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Tym samym można bardzo łatwo wskazać elementy profilaktyki tych chorób – czyli m.in. zerwanie z nałogami, regularne uprawianie sportu lub dowolnej innej aktywności fizycznej, ograniczenie stresu i przejście na zdrową dietą, bogatą w warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste.

Podstawą są również regularne badania. Jeśli masz około 40 lat i nie pamiętasz, kiedy ostatnio miałeś badanie krwi, to jak najszybciej odwiedź lekarza pierwszego kontaktu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie