Nie ma lepszego prezentu niż zdrowie, prawda? Większość z nas zaczyna rozumieć te słowa dopiero w momencie, gdy zachorujemy. Warto zatem postawić na profilaktykę i regularnie się badać. Idealnym momentem na poddanie się kompletowi podstawowych badań jest ukończenie 40 lat. Oto gotowa lista procedur, które powinnaś wziąć pod uwagę.
Ogólne badanie krwi pozwala m.in. wykryć stany zapalne, niedokrwistość, infekcje, zaburzenia odporności i inne problemy zdrowotne, które jeszcze nie dają żadnych objawów.
Badanie to pozwala określić cholesterol całkowity, HDL, LDL i trójglicerydy, co jest podstawą profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.
To badanie należy przeprowadzać minimum raz do roku. Umożliwia ono wczesne wykrycie cukrzycy typu 2 lub stanu przedcukrzycowego.
Badanie hormonu tarczycy jest szalenie ważne, ponieważ choroby tego organu są stosunkowo częste właśnie u kobiet po 40. roku życia.
Jest to niezwykle ważne, podstawowe badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Powinnaś się mu poddawać minimum co 3 lata. Najlepiej zafunduj sobie to badanie z okazji 40 urodzin.
Kluczowe badanie w profilaktyce raka piersi. Po 40. roku życia zacznij regularnie poddawać się mammografii lub opcjonalnie (albo uzupełniająco) USG piersi.
Warto je przeprowadzić wraz z badaniem krwi, aby dowiedzieć się, czy Twoje nerki pracują prawidłowo, czy nie masz jakieś aktywnej infekcji, czy nie grozi Ci cukrzyca, nadciśnienie i szereg innych chorób, które można wykryć na podstawie tego prostego badania.