Jakość powietrza, którym oddychają Polacy, jest – pisząc bardzo delikatnie – słaba. Na wyobraźnie powinien podziałać ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, w którym znalazły się aż 33 polskie ośrodki (w tym Karpacz, Kraków czy Zakopane). Smog ma fatalny wpływ na zdrowie ludzi, prowadzi do wielu chorób, w tym śmiertelnych. Jak się przed nim bronić?
Sztandarowym przykładem jest Kraków. Mieszkańcy stolicy Małopolski wdychają powietrze, którego zanieczyszczenie aż 600 razy przekracza dopuszczalną normę! Znajdują się w nim rakotwórcze związki, jak dwutlenek siarki, metale ciężkie czy benzopiren.
Pamiętaj
Regularne wdychanie takiego powietrza skutkuje przewlekłym kaszlem, rozwojem zapalenia oskrzeli i płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy miażdżycy. Po latach może również dojść do rozwoju nowotworów.
Jednak problem dotyczy nie tylko Krakowa, ale także setek innych miast i wsi położonych głównie na południu kraju. Smogiem dużą się też mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Kielc, Poznania, Katowic, Wrocławia itd. Pod tym względem jesteśmy w niechlubnej światowej czołówce.
Z czego to wynika?
Wbrew obiegowej opinii główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju nie są samochody. Spaliny dostarczają do atmosfery jedynie 10% rakotwórczych związków. Prawdziwymi trucicielami są osoby, które opalają swoje domy starymi piecami węglowymi.
Co gorsza, do komór spalania często trafia nie tylko węgiel, ale też śmieci, w tym plastikowe butelki i szmaty. Efekt jest łatwy do przewidzenia. Z kominów wydostają się kłęby czarnego i żółtego dymu o przerażającym składzie.
Nie ma na to 100% recepty, jednak można przeciwdziałać negatywnym skutkom wdychania zanieczyszczonego powietrza. Przede wszystkim należy bacznie obserwować dane na temat aktualnego stanu atmosfery – w przypadku znacznego przekroczenia wartości lepiej jest zostać w domu lub przynajmniej unikać wychodzenia na dwór.
Niezbędna jest odpowiednia dieta. Badania wykazały, że naturalną tarczą ochronną dla organizmu są kwasy omega-3, witaminy A, B, C i E oraz kurkumina. Wszystkie te składniki znajdziemy w warzywach, owocach i naturalnych produktach spożywczych, jak chociażby kasze, ryby, żółty ser czy jaja.
Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w prostą maskę antysmogową, domowe oczyszczacze powietrza (najlepiej z filtrem HEPA) oraz... w rośliny doniczkowe, które mają największą zdolność do pochłaniania szkodliwych substancji z atmosfery – warto tutaj wymienić chociażby dracenę.
Walkę ze smogiem należy jednak zacząć przede wszystkim od zmiany przyzwyczajeń mieszkańców i przekonania ich do rezygnacji z opalania domów kotłami węglowymi. Na taki krok zdecydował się już Kraków, w którym niedługo zacznie obowiązywać całkowity zakaz używania tego typu instalacji.