Każdy z nas słyszał o chorobach przenoszonych drogą kropelkową, natomiast wiele osób nie do końca potrafi rozszyfrować ten termin. Efekt jest taki, że nieświadomie przenosimy dalej zarazki i zarażamy znajomych, współpracowników czy członków rodziny. Dowiedz się zatem, czym są choroby przenoszone drogą kropelkową i poznaj ich przykłady.
Przenoszenie chorób drogą kropelkową oznacza, że bakterie lub wirusy (drobnoustroje chorobotwórcze) rozprzestrzeniają się wśród ludzi przez niewielkie kropelki cieczy. Pochodzą one z otworów ludzkiego organizmu, przede wszystkim z ust i nosa, najczęściej w momencie kichania czy kaszlu, ale też oddychania.
Jest to bardzo skuteczna droga przenoszenia się zarazków, które mogą błyskawicznie przenieść się do organizmu nowego nosiciela i zapoczątkować infekcję. Do zarażenia drogą kropelkową może dojść nawet wtedy, gdy osoba chora znajduje się kilka metrów od nas, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach.
Właśnie dlatego tak ważne jest, aby osoby z objawami infekcji zostały w domu i zwalczyły chorobę. Przychodzenie do pracy czy szkoły z kaszlem i katarem właściwie gwarantuje, że wkrótce infekcja dotknie też inne osoby przebywające w naszym towarzystwie.
Wszyscy doskonale znamy te choroby, natomiast warto przypomnieć, że do grupy infekcji przenoszonych drogą kropelkową zaliczamy m.in. grypę, przeziębienie, COVID-19, anginę bakteryjną, a także ospę wietrzną.
Mając objawy tych chorób lub wiedząc o aktywnej infekcji, nie wchodź w duże skupiska ludzkie, a najlepiej po prostu zostań w domu tak długo, jak zalecił lekarz.