Choć w około 9 na 10 przypadków rak płuc jest bezpośrednio powiązany z paleniem wyrobów tytoniowych, to jednak zachorować mogą także osoby, które nie palą i nigdy nie paliły. Zaskakujące, prawda? Okazuje się, że ten typ nowotworu może mieć przyczyny niezwiązane z używaniem tytoniu, o czym więcej piszemy w naszym poradniku.
W rzadkich przypadkach rak płuc może zostać wywołany przez radon, czyli naturalnie występujący gaz radioaktywny, który przenika do domów, budynków użyteczności publicznej itd. Osoby narażone na długotrwałą ekspozycję na radon znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na raka płuc.
To coraz częstsza przyczyna tego nowotworu, zwłaszcza u osób, które nie palą wyrobów tytoniowych. Zanieczyszczenie powietrza jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym, nasilającym się w okresie grzewczym. Ekspozycja na pyłki zawieszone, tlenki azotu czy dwutlenek siarki – główne składniki smogu – znacząco zwiększa ryzyko zachorowania.
To, że osoba chora na raka płuc, nigdy samodzielnie nie paliła wyrobów tytoniowych, nie oznacza, że nie była narażona na długotrwały kontakt z dymem tytoniowym. Bierne palenie, choć w mniejszym stopniu, także może wywołać ten typ nowotworu, stąd tak ważne jest, aby ograniczać możliwość używania wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, a także pod żadnym pozorem nie palić w obecności dzieci i innych członków rodziny.
Czynniki ryzyka raka płuc mogą występować także w środowisku pracy. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim pyły i aerozole chemiczne, na których wdychanie są narażone osoby wykonujące zawody górnika, hutnika, mechanika samochodowego, operatora maszyn budowlanych, rolnika, sprzątaczki, fryzjera czy kosmetyczki.