Użądlenie osy może się wydawać błahym zdarzeniem, jednak okazuje się, że nie zawsze kończy się na zwykłym bólu i zaczerwienieniu. Takie użądlenie może być przyczyną bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Bezpośrednim skutkiem użądlenia jest ostry ból. W miejscu zaatakowanym przez osę może wystąpić opuchlizna i zaczerwienienie. Nierzadko pojawia się nieznośny świąd.
W przypadku uczulenia na jad osy, może wystąpić reakcja alergiczna, objawiająca się wysypką, świądem i pokrzywką na całym ciele.
To najgroźniejsza reakcja alergiczna (nazywana też wstrząsem anafilaktycznym), która może prowadzić do duszności, spadku ciśnienia krwi, obrzęku gardła i trudności w oddychaniu. Osoba mająca takie objawy wymaga udzielenia jej natychmiastowej pomocy medycznej!
W miejscu użądlenia może dojść do zakażenia bakteryjnego, również spowodowanego uporczywym drapaniem skóry. Może to prowadzić do uszkodzenia skóry i zwiększać ryzyko trudnych w leczeniu infekcji.
W pierwszej kolejności należy usunąć żądło, jeśli pozostaje w skórze. Następnie przemywamy miejsce użądlenia wodą z mydłem i nakładamy zimny kompres, aby zmniejszyć ból i obrzęk.
Można zastosować maść antyhistaminową lub przyjąć lek przeciwhistaminowy, aby złagodzić reakcję miejscową.
W przypadku silnej reakcji alergicznej, należy natychmiast udać się do lekarza (najlepiej od razu na SOR).
Dodatkowo zaleca się obserwowanie miejsca użądlenia przez kilka dni pod kątem wystąpienia objawów infekcji. Jeśli w kolejnych godzinach pojawią się objawy reakcji alergicznej, jak wysypka, duszności czy obrzęk gardła, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.