Saturacja – co trzeba o tym wiedzieć?

Antoni Kwapisz
11.10.2022

Większość z nas spotkała się z pojęciem saturacji w ciągu ostatnich dwóch lat, czyli w okresie pandemii COVID-19. Wówczas mierzenie saturacji było podstawowym badaniem zalecanym osobom z pozytywnym wynikiem testu, które pozostawały na kwarantannie w domu. Czym dokładnie jest saturacja? Jak przeprowadza się to badanie? Jakie są prawidłowe wartości? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Co to jest saturacja?

Saturacja to nasycenie krwi tętniczej tlenem. Parametr ten jest jednym z wielu szczególnie istotnych, które obrazują ogólną kondycję organizmu. Do nasycenia krwi tętniczej tlenem dochodzi w momencie nabierania powietrza do płuc. Saturacja ma zatem bezpośredni związek z pracą układu oddechowego.

Kiedy wykonuje się saturację?

Badanie poziomu saturacji jest obligatoryjne w przypadku leczenia przewlekłych chorób zarówno układu oddechowego, jak i układu krążenia. Takie badanie przeprowadza się u pacjentów z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc, rakiem płuca czy zapaleniem płuc.

Warto przy tym podkreślić, że samo zlecenie saturacji nie jest jeszcze powodem do niepokoju. W większości przypadków jest to badanie rutynowe, które daje lekarzowi obraz stanu pacjenta i informuje, czy leczenie zmierza w prawidłowym kierunku. Saturacja sama w sobie nie jest badaniem, na podstawie którego można jednoznacznie zdiagnozować jakąś poważną chorobę.

Prawidłowy poziom saturacji

U zdrowego dorosłego człowieka poziom saturacji powinien mieścić się w przedziale między 95 a 100 procent. Wynik np. 99 procent jest jak najbardziej prawidłowy i nie świadczy o problemach z układem oddechowym czy układem krążenia.

U dzieci poziom saturacji może być nieco niższy, a za prawidłowy uznaje się wynik w przedziale od 95 do 98 procent.

Jeszcze niższa wartość saturacji jest dopuszczalna u seniorów. Osoby po 70. roku życia mogą mieć stężenie tlenu w krwi tętniczej na poziomie 94-98 procent. Warto przy tym podkreślić, że na poziom saturacji wpływ mają również czynniki zewnętrzne – chociażby wysokość nad poziomem morza.

Jak przeprowadza się to badanie?

Saturację mierzy się przy pomocy pulsoksymetru. To niewielkie urządzenie z klipsem zakładane na palec środkowy lub wskazujący. Pulsoksymetr jest wyposażony w czujnik, który pozwala określić stężenie tlenu we krwi. Badanie trwa około 2 minut – w tym czasie należy siedzieć lub leżeć i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie