Ropień okołoodbytniczy u niemowlaka

Antoni Kwapisz
12.10.2017

Ropień okoołoodbytniczy powstaje u niemowląt zazwyczaj samoistnie i bez konkretnej przyczyny, wpędzając jednak rodziców malucha w ogromny stres. Na początku pojawia się delikatne zgrubienie w okolicy odbytu, pomiędzy pośladkami. Później skóra robi się zaczerwieniona i dziecko może zacząć gorączkować. To znak, że w organizmie jest stan zapalny, który trzeba zwalczyć. Niestety zazwyczaj oznacza to wizytę w szpitalu i antybiotykoterapię.

Skąd bierze się ropień okołoodbytniczy u niemowląt 

Ropnie okołoodbytnicze mogą powstawać już u kilkutygodniowych niemowląt i wcale nie wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji maluszka. Przyczyną ich powstawania jest zablokowanie ujścia gruczołów okołoodbytowych, które są rozmieszczone wokół kanału odbytu. W sytuacji, gdy nie odprowadzają one prawidłowo śluzu, gromadzą się w nich bakterie. A stąd już prosta droga do stanu zapalnego. Najczęściej spotykanymi bakteriami w ropniu okołoodbytniczym są: Bacteroides fragilis, Escherichia coli, Proteus i Streptococcus, rzadziej Chlamydia, Actinomyces, Gonococcus oraz Staphylococcus aureus.

Zazwyczaj ropnie pojawiają się samoistnie i wynikają z wrodzonej tendencji do ich powstawania. Zdarzają się jednak sytuacje, że mogą one wskazywać na nieprawidłową odporność malucha, dlatego przy okazji leczenia warto wykonać również podstawowe badania krwi.

Objawy ropnia okołoodbytniczego u niemowląt

Jeśli ropień umiejscowiony jest tuż pod skórą, rodzice powinni go zauważyć podczas zmiany pieluszki. Pod palcami wyczuwalne jest wyraźne zgrubienie, zazwyczaj bolesne i zaczerwienione. W przypadku ropni położonych głęboko, objawy mogą być stwierdzane wewnątrz kanału odbytu lub w odbytnicy.

Dodatkowo maluszek może mieć także objawy ogólne stanu zapalnego, takie jak gorączka, dreszcze i osłabienie. Ponadto dziecko  może być rozdrażnione, marudne i – ze względu na ból – płaczliwe.

Leczenie ropnia

W przypadku pojawienia się ropnia nie należy czekać na samoistną poprawę, ani tym bardziej samodzielnie próbować wycisnąć ropę. Trzeba niezwłocznie skontaktować się z pediatrą, który wypisze skierowanie do poradni chirurgicznej albo szpitala dziecięcego. Niestety leczenie ropnia okołoodbytniczego u niemowląt zazwyczaj polega na jego nacięciu i drenażu ropnej treści w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym – jeśli stan dziecka tego wymaga. Bardzo ważne jest, by lekarz dokładnie oczyścił chore miejsce, a rana nie zamykała się zbyt szybko, bo wówczas może dojść do nawrotu choroby.

Dodatkowo dziecko otrzyma antybiotyk, który ma zapobiec rozwojowi stanu zapalnego. W okresie rekonwalescencji rodzice powinni też szczególnie zadbać o higienę – często zmieniać maluchowi pieluszkę, przemywać pupę wodą z mydłem i jak najczęściej wietrzyć. 

Leczenie ropnia okołoodbytniczego u niemowląt jest z reguły długie i może trwać nawet kilka tygodni. Niestety w aż połowie przypadków po kilku lub kilkunastu dniach może wystąpić nawrót choroby albo utworzenie się tzw. przetoki okołoodbytniczej. Zazwyczaj wynika to z niedostatecznego nacięcia lub niepełnego drenażu.

Na szczęście prawidłowo rozpoznany i szybko leczony ropień okołoodbytniczy nie prowadzi do powikłań, które mogłyby zagrozić życiu maluszka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie