Przed tobą pierwsza wizyta w gabinecie ginekologa? Zastanawiasz się, diagnozowaniem oraz leczeniem, jakich chorób zajmuje się ten specjalista? Kiedy należy zgłosić się do ginekologa?
Do grupy najczęstszych chorób kobiecych zaliczamy:
1. Infekcje bakteryjne pochwy
To jedno z najpowszechniejszych schorzeń dotykających kobiety, które objawia się głównie upławami, uporczywym świądem i pieczeniem okolic pochwy. W tym wypadku pacjentki zazwyczaj uskarżają się na zamianę koloru i zapachu wydzieliny z pochwy. Infekcjom bakteryjnym sprzyja niedostateczna higiena okolic intymnych, a także przyjmowanie niektórych antybiotyków.
2. Zespół policystycznych jajników
W skrócie PCOS charakterystycznym objawem tego schorzenia są zaburzenia miesiączkowania, nagły wzrost masy ciała, występowanie zmian skórnych oraz problem z nadmiernym owłosieniem. Nieleczona choroba często jest przyczyną niepłodności, co spowodowane jest okresowym bądź ciągłym brakiem owulacji.
3. Endometriozę
Endometrioza, czyli rozrost błony śluzowej macicy poza jamą macicy objawia się zazwyczaj silnym bólem podczas menstruacji i oddawania moczu, a także podczas stosunku. Endometrioza jest również jedną z wielu przyczyn niepłodności. Co ciekawe, dokuczliwe objawy słabną wraz z zajściem w ciąże i znikają całkowicie w okresie menopauzy.
4. Mięśniaki macicy
To łagodne zmiany rozwijające się z reguły w ścianie macicy. Guzków zazwyczaj jest kilka bądź kilkanaście. Niekiedy zmiany mogą występować pojedynczo. Ze względu na lokalizację dzielimy je na podsurowicówkowe, śródścienne oraz podśluzówkowate. Leczenie mięśniaków jest kwestią bardzo indywidualną, niemniej jednak z reguły najlepsze rezultaty przynosi wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego.
Do niepokojących symptomów mogących świadczyć o występowaniu jednej z chorób ginekologicznych zaliczyć możemy między innymi:
Występowanie bądź długotrwałe utrzymywanie się, chociażby jednego z wyżej wymienionych symptomów wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem ginekologiem np. w przychodni RENORT SŁUCHAJĄC CIAŁA. W ramach profilaktyki podstawowe badania ginekologiczne zaleca się wykonywać co najmniej raz w roku. Pamiętajmy, że jest to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na wykrycie groźnych chorób we wczesnym stadium rozwoju, co umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie właściwego leczenia, zwiększając tym samym szanse na szybki powrót do pełni zdrowia.
Artykuł partnera.