Robaki obłe: najczęstsze pasożyty przewodu pokarmowego człowieka

Maciej Piwowski
22.06.2020

Zakażenie pasożytami przewodu pokarmowego niesie ze sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje i może mieć negatywny wpływ na cały organizm – włącznie z osłabieniem odporności i ciągłym łapaniem infekcji. Nie jest to na szczęście powszechne zjawisko, jednak warto wiedzieć, jakie są objawy zakażenia, by móc w porę zareagować. W naszym poradniku opisujemy najczęstsze pasożyty przewodu pokarmowego, czyli robaki obłe.

Glista ludzka

Można się nią zarazić poprzez zjedzenie czegoś, co zawierało jaja larwy glisty ludzkiej. Zwykle są to niedokładnie umyte warzywa. Objawem zakażenia są chronicznie nawracające infekcje dróg oddechowych, w tym zapalenie oskrzeli. Można również zaobserwować u siebie nudności, bóle brzucha, biegunki, wymioty, bezsenność, rozdrażnienie, brak apetytu. Częstym objawem zakażenia są też różnego rodzaju dermatozy, na przykład zaczerwienienie skóry.

Owsiki

Kojarzone głównie z dziećmi, ale zakażone mogą zostać także osoby dorosłe. Dochodzi do tego poprzez kontakt z zanieczyszczonymi pasożytami przedmiotami codziennego użytku oraz w wyniku niedokładnego umycia rąk przed posiłkiem. Objawem zakażenia owsikami jest brak apetytu, nudności, bóle brzucha, niepokój, nawracające infekcje oraz zaczerwienienie i swędzenie odbytu. Owsiki można również zaobserwować w kale.

Wąsogłówka

Ten pasożyt jest o tyle podstępny, że u sporej grupy pacjentów w ogóle nie daje swoistych objawów. Można do nich zaliczyć biegunkę, bóle brzucha, bezsenność, bóle głowy i ogólne osłabienie. Do zakażenia wąsówką dochodzi w wyniku kontaktu z zanieczyszczonym przedmiotem. Jest to również typowa infekcja będąca następstwem niedostatecznej higieny.

Węgorek jelitowy

Ten pasożyt wywołuje węgorzyce, czyli groźną chorobę ogólnoustrojową, ponieważ larwa może zaatakować nie tylko ludzki przewód pokarmowy, ale także inne narządy, w tym serce, płuca, pęcherzyk żółciowy czy nerki, a nawet mózg. Objawami choroby są: zapalenie tchawicy, zapalenie oskrzeli i płuc, anemia, chudnięcie, bóle brzucha, bezsenność, rozdrażnienie. Diagnostyka węgorzycy polega na badaniu kału, śliny lub moczu, które wykrywa obecność w nich larw tego pasożyta. Czasami w stolcu można też dostrzec jaja węgorka jelitowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.