Pyralgina – co warto wiedzieć o tym leku?

Krzysztof Jagielski
08.07.2024

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była podstawowym lekiem przeciwbólowym, dziś natomiast jest nieco zapomniana i stosowana głównie w szpitalach. Pyralgina, bo o niej mowa, to lek, który warto mieć w domowej apteczce na wypadek silnego bólu. Najważniejsze informacje na temat Pyralginy znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest pyralgina?

Pyralgina to silny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który można kupić w aptece bez recepty. Jest dostępna w postaci tabletek oraz saszetki. Jest to o tyle istotne, że w zależności od postaci leku znajdziemy w nim inną substancję czynną

I tak:

  • Pyralgina w tabletkach zawiera metamizol sodowy.
  • Pyralgina w saszetkach zawiera metamizol magnezowy.

Zaznaczmy przy tym, że działanie leku jest takie samo w obu postaciach.

Na co stosuje się pyralginę?

Pyralgina jest bardzo skuteczna w łagodzeniu silnego bólu, przy czym należy wiedzieć, że lek nie działa ekspresowo. Maksymalne stężenie substancji czynnej w organizmie osiągane jest po około 1,5-2 godzinach. Dzięki temu jednak Pyralgina może zapewnić dłuższą ulgę w bólu, jak i przedłużone działanie przeciwgorączkowe.

Dla kogo?

Pyralgina to lek o silnym, przedłużonym działaniu, dlatego jest przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 15. roku życia. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz marki karmiące piersią.

Na co może pomóc pyralgina?

Pyralginę należy stosować wyłącznie w przypadkach nasilonego bólu oraz wysokiej gorączki. W lekkich stanach bólowych lepszym wyborem będzie łagodny paracetamol.

Przeciwwskazania

Pyralgina nie powinna być przyjmowana m.in. przez osoby nadwrażliwe na substancje czynne zawarte w leku, z ostrą niewydolnością nerek lub wątroby, z ostrą porfirią wątrobową, a także przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży i przez osoby przyjmujące leki, w których substancja czynna jest pochodną pirazolonu lub pirazolidyny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie