Większość z nas od czasu do czasu czuje, że ma za dużo na głowie. Bierzemy na siebie mnóstwo obowiązków zawodowych, rodzinnych i towarzyskich, na co po prostu nie starcza nam czasu. Efekt? Wycieńczenie organizmu, które może się objawiać dokładnie tak jak infekcja, na przykład przeziębienie czy grypa. Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie przemęczenie? Oto zestaw gotowych do zastosowania wskazówek.
Najlepszym lekarstwem na przemęczenie jest zwykły sen. Kiedy czujesz, że nie masz już siły, to spróbuj wrócić do domu nieco wcześniej i połóż się spać na przykład o 18 czy 19 wieczorem, przesypiając aż do rana. Przekonasz się, jak wielka siła tkwi w takiej formie regeneracji organizmu.
Przemęczenie może być spowodowane nie tylko natężeniem obowiązków zawodowych, ale także katowaniem organizmu używkami, na czele z alkoholem i kawą. Odstaw używki na kilka czy kilkanaście dni, a szybko zauważysz, że da się bez nich żyć. Co więcej, da się żyć lepiej!
Paradoksalnie na przemęczenie organizmu bardzo pomóc może jeszcze większy wysiłek – ale fizyczny. Jeśli masz pracę umysłową i czujesz, że dłużej nie dasz rady, to idź pobiegać, udaj się na rajd rowerowy, idź na siłownię czy popracuj w ogrodzie. Taki aktywny wysiłek pozwoli odpocząć Twojej głowie, która w głównej mierze odpowiada za uczucie wycieńczenia.
Jeśli od dawna dokucza Ci przemęczenie, a teoretycznie nie masz ku temu powodów (pracujesz tyle samo, wysypiasz się), to przyczyna warto poszukać na swoim talerzu. Na jakiś czas odstaw produkty mięsne, szczególnie fast foody. Zastąp je produktami roślinnymi, które są zasobne w magnez, żelazo oraz witaminy z grupy B. Szczególnie można tutaj polecić buraki, szczaw, fasolę, groch oraz wszelkie gatunki kasz.
Na koniec przyjrzyj się jeszcze swojemu kalendarzowi i zastanów się, czy przypadkiem nie przesadzasz. jeśli nie masz czasu na zwykły odpoczynek, pasje, uprawianie sportu i kontakty z bliskimi, to coś tutaj nie gra i taki harmonogram musi zostać zburzony oraz napisany od nowa, tym razem z uwzględnieniem potrzeb Twojego organizmu.