Przeciwwskazania do picia soku z selera naciowego

Piotr Kowalczyk
06.06.2022

Sok z selera naciowego jest wielkim hitem wśród osób stosujących się do zasad zdrowego odżywiania. Okazuje się jednak, że niektórym taki napój może zaszkodzić. Istnieje szereg przeciwwskazań do picia soku z selera naciowego. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.

Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe

Sok z selera naciowego jest bardzo zasobny w witaminę K. Dlatego nie jest wskazany w diecie osób, które na stałe przyjmują leki przeciwzakrzepowe, w tym warfarynę. Jeśli nie wiesz, czy pijąc sok przekroczysz stężenie witaminy K w organizmie, to skonsultuj się z lekarzem.

Osoby z fitodermatozą

Fitodermatoza uaktywnia się przede wszystkim po zjedzeniu limonki lub wypiciu soku z tego owocu. Nieprzyjemne objawy mogą się jednak pojawić także po spożyciu soki z selera naciowego, który zawiera czynniki zwiększające wrażliwość na promieniowanie UVA.

Osoby z chorobami nerek

Każda choroba nerek wymaga ograniczenia w diecie składników zawierających potas. Tymczasem seler naciowy zawiera mnóstwo tego minerału. W takim przypadku picie soku z tego warzywa jest nie tyle niewskazane, co wręcz wykluczone.

Zespół jelita drażliwego

Sok z selera naciowego może zaostrzać objawy zespołu jelita drażliwego, ponieważ zawiera sporo mannitolu, czyli naturalnego alkoholu. Jeśli masz zespół jelita drażliwego, to po wypiciu soku z tego warzywa możesz zaobserwować u siebie problemy jelitowe, w tym biegunkę.

Alergicy

Wiele osób ma alergię na seler i co oczywiste nie powinny one spożywać tego warzywa pod żadną postacią – również soku.

Kamica szczawianowa

Picie soku z selera naciowego jest niewskazane u osób z kamicą szczawianową. Warzywo to zawiera sporo szczawianów, stąd napój może zaostrzyć objawy tej choroby. Jeśli uwielbiasz sok z selera naciowego, to staraj się ograniczać jego spożycie do maksymalnie 300 mililitrów na raz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie