Po tych lekach nie wsiadaj za kierownicę!

Marek Szydełko
09.09.2024

Mało kto z nas czyta ulotkę dołączoną do przyjmowanego leku czy suplementu. Tymczasem to w niej można znaleźć szereg przeciwwskazań oraz potencjalnych skutków ubocznych terapii z wykorzystaniem danego preparatu. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić kierowcy, którzy zamierzają przyjąć jakiś lek przed planowaną trasą. W naszym artykule wymieniamy te środki farmaceutyczne, po których absolutnie nie powinno się wsiadać za kierownicę.

Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji

Leki te są stosowane w leczeniu alergii. Charakterystyczne dla nich jest to, że mogą powodować senność i zmniejszać zdolność koncentracji. Przykłady to difenhydramina (Benadryl) i chlorfeniramina.

Leki przeciwdepresyjne

Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą powodować senność, zawroty głowy, spowolnienie reakcji i zaburzenia widzenia. Szczególną ostrożność należy zachować przy lekach z grupy trójpierścieniowych antydepresantów (np. amitryptylina).

Leki przeciwbólowe opioidowe

Leki opioidowe, stosowane do łagodzenia bólu, mogą powodować senność, zamglone widzenie i spowolnienie reakcji. Przykłady to morfina, oksykodon (OxyContin) i hydrokodon (Vicodin).

Leki nasenne

Leki nasenne, takie jak zolpidem (Ambien), mogą powodować senność i lekkie otępienie jeszcze długo po przebudzeniu, co niekorzystnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Leki przeciwlękowe (benzodiazepiny)

Leki takie jak diazepam (Valium), lorazepam (Ativan) czy alprazolam (Xanax) są przepisywane na stany lękowe. Mogą powodować senność, spowolnienie reakcji i zaburzenia koordynacji.

Leki przeciwpsychotyczne

Niektóre leki przeciwpsychotyczne mogą powodować senność, zamglone widzenie i inne efekty uboczne wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów.

Niektóre leki na nadciśnienie

Chociaż większość leków na nadciśnienie jest bezpieczna dla kierowców, to niektóre z nich, szczególnie te, które działają poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, mogą powodować zawroty głowy, co jest potencjalnie niebezpieczne w trakcie prowadzania pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie