Piercing języka – jak postępować po zabiegu?

Andrzej Winnicki
31.08.2021

Przekłucie języka jest dość popularnym zabiegiem upiększającym, który budzi kontrowersje – głównie wśród stomatologów. Ci przekonują, że kolczyk w języku jest jedną z przyczyn uszkodzenia szkliwa. Jeśli akceptujesz takie ryzyko i chcesz przejść piercing języka, to pamiętaj o ważnych zasadach postępowania bezpośrednio po zabiegu. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Płukanie jamy ustnej

Przez około 2 tygodnie od przeprowadzenia zabiegu musisz kilka razy dziennie płukać jamę ustną płynem antybakteryjnym. Może to być zarówno gotowy produkt, jak i płyn domowej roboty na bazie szałwii czy rumianku. Te drugie sprawdzają się o tyle dobrze, że są łagodne i nie powodują dodatkowych podrażnień.

Niektóre osoby decydują się płukać jamę ustną po piercingu języka wodą z solą. Fakt, ten sposób także działa i zapobiega rozwojowi infekcji, natomiast może być dość bolesny (szczególnie w pierwszych dniach), a w przypadku osób z nadciśnieniem jest wręcz niewskazany.

Pamiętaj!

Jamę ustną po przekłuciu języka trzeba płukać przez około 30 sekund 5-6 razy na dobę, zawsze po jedzeniu.

Jak radzić sobie z obrzękiem?

Obrzęk języka po piercingu jest czymś naturalnym i może utrzymywać się nawet przez tydzień. Jeśli odczuwasz z tego powodu wyraźny dyskomfort, a nawet ból, to pomóż sobie zimnymi okładami – wystarczy przykładać do rany kostkę lodu. Pomocne będą także wspomniane wcześniej płukanki.

Jeśli jednak obrzęk nie ustępuje, a wręcz się nasila, w dodatku czujesz niestabilność kolczyka, to zgłoś się do swojego piercera – osoba z doświadczeniem powinna prawidłowo ocenić, czy nie doszło do rozwoju stanu zapalnego.

Co jeść po przekłuciu języka?

Generalnie na piercing języka warto się umówić w okresie, gdy nie musisz iść do pracy ani odbywać żadnych ważnych spotkań. Przez kilka dni będziesz mieć trudności z mówieniem, a także z przyjmowaniem pokarmów. Zaleca się, aby w tym czasie przyjmować pokarm w formie płynnej, dużo pić (zwykłej wody) oraz ewentualnie sięgać po potrawy o papkowatej konsystencji.

Czego unikać?

Przez około 2 tygodnie od przekłucia języka (w zależności od tempa gojenia się rany) powinno się unikać picia alkoholu, palenia papierosów oraz całowania się czy tym bardziej uprawiania seksu oralnego. Obserwuj również swoje ciało i zaglądaj do jamy ustnej. Jeśli zauważysz w niej jakieś dziwne zmiany, może to być objaw alergii na metal, z którego wykonano kolczyk.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie