Ochrona skóry przed słońcem – pamiętaj o niej nie tylko na plaży!

Antoni Kwapisz
31.05.2021

Utrzymanie skóry w dobrej kondycji jest ważne z różnych względów. Przede wszystkim skóra pełni w organizmie funkcje ochronne i barierowe, zabezpieczając nas przed wnikaniem drobnoustrojów czy szkodliwych substancji chemicznych. Zdrowa i zadbana skóra dodaje nam również urody oraz zapewnia młody wygląd. Jak więc troszczyć się o nią na co dzień? Oczywiście poprzez zdrową dietę, nawadnianie organizmu, stosowanie wysokiej jakości kremów nawilżających i odżywczych. Bardzo istotna jest również ochrona przed działaniem promieni UV, HEV oraz IR. Poznaj nasze wskazówki, jak zabezpieczyć się przed nimi na co dzień.

Krem ochronny na słońce – niezbędnik w Twojej kosmetyczce

O kremach z filtrami przeciw promieniowaniu UV przypominamy sobie zwykle przed wakacyjnym wyjazdem, ewentualnie opalaniem się w ogrodzie lub na balkonie.  Tymczasem promienie słoneczne oddziałują na nas przez cały rok, choć z różną intensywnością. Spełniają zresztą wiele pozytywnych funkcji – światło słoneczne pomaga nam się obudzić i utrzymać jasność umysłu. Ponadto umożliwia skórną syntezę bardzo ważnej dla zdrowia witaminy D. Prawdopodobnie każdy potwierdzi, że w jasne, słoneczne dni ma lepszy humor niż podczas jesiennej słoty. Namiar promieni UV ma jednak, niestety, negatywne skutki. Gdy przez dłuższy czas przebywamy na słońcu bez zabezpieczenia, skóra reaguje zaczerwienieniem, pieczeniem i świądem, który często utrudnia nam spokojne przespanie nocy. Nabyta opalenizna szybko schodzi i skóra nieestetycznie się łuszczy.

Sympatycy kąpieli słonecznych muszą liczyć się również z długotrwałymi skutkami braku umiaru w tym zakresie. Przede wszystkim promieniowanie UV zwiększa ryzyko raka skóry oraz przyspiesza procesy fotostarzeniowe.(1) Są one zauważalne zwłaszcza na tych obszarach ciała, na których skóra jest cieńsza, czyli na twarzy, szyi i dekolcie. Ma wówczas tendencję do wiotczenia, marszczenia, na jej powierzchni powstają przebarwienia i widoczne są poszerzone naczynia krwionośne. Powierzchnia skóry staje się również szorstka w dotyku.(2)To oczywiście nie oznacza, że musimy rezygnować z kąpieli słonecznych, jednak kluczem jest tutaj zachowanie umiaru oraz stosowanie odpowiedniej fotoprotekcji.

Krem, który kompleksowo chroni i troszczy się o skórę

Do naszej skóry dociera różnego rodzaju promieniowanie, nie tylko UVA i UVB, ale również fioletowo-niebieskie światło HEV, emitowane przez laptopy, smartfony i inne urządzenia, oraz promieniowanie podczerwone IR. Czy istnieje dobry preparat, który pozwala chronić się przed nimi wszystkimi? Warto sięgnąć po specjalistyczny dermokosmetyk, jakim jest krem Pharmaceris SPECTRUM-PROTECT o szerokopasmowej ochronie przed słońcem. Nie tylko zabezpiecza on przed różnymi rodzajami promieniowania, ale również łagodzi podrażnienia, zapobiega przesuszeniu skóry, nawilża ją, odżywia i regeneruje.

Zawarty w nim kompleks AntileuDNAprotect tworzy barierę ochronną systemu immunologicznego skóry. Stosowanie preparatu na co dzień pozwala uniknąć poparzeń, zaczerwienień, przebarwień, wyprysków posłonecznych, zmian barwnikowych i odczytów alergicznych. Jeżeli martwisz się, że krem jest ciężki i trudno się rozprowadza, jak to bywa w przypadku wielu preparatów z filtrami, tym razem spotka Cię miła niespodzianka, bo SPECTRUM-PROTECT to produkt o ultralekkiej formule. Szybko się wchłania i nie pozostawia lepkiej warstwy. Śmiało możesz po niego sięgnąć, jeśli masz cerę tłustą i z tendencją do zaskórników. Warto mieć go pod ręką nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu, ale również na co dzień, aby skóra pozostała młoda i zachowała zdrowy wygląd przez długi czas.

Bibliografia:

  1. Kuros F. i wsp. Świadomość młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się skóry. Kosmetologia Estetyczna 2019, 4(8): 407-414.
  2. Photoaging (Sun Damage). https://www.yalemedicine.org/conditions/sun-damage Data dostępu: 17.05.2021.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie