Objawy udaru mózgu

Andrzej Winnicki
17.09.2020

Udar mózgu to skrajnie niebezpieczna sytuacja, która bez podjęcia szybkich działań medycznych może się skończyć trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Największym problemem związanym z tą chorobą jest to, że wiele osób nie potrafi prawidłowo rozpoznać pierwszych objawów udaru. Tymczasem wczesna reakcja i jak najszybsze zgłoszenie się do szpitala lub wezwanie karetki daje ogromną szansę na pełne wyleczenie. O typowych objawach udaru mózgu przeczytasz w naszym poradniku.

Faza początkowa

Doznanie udaru mózgu jest powszechnie kojarzone z utratą kontroli nad swoim ciałem, przede wszystkim niedowładem kończyn i części twarzy. Tymczasem w początkowej fazie te objawy mogą być znacznie łagodniejsze i nieswoiste. Pojawiają się lekkie zawroty głowy, zaburzenia mowy, czasami podwójne widzenie i zaburzenia równowagi. Jednocześnie pacjent uskarża się na ból głowy, mogą mu towarzyszyć nudności i wymioty.

Faza ostra

W fazie ostrej objawy udaru mózgu są już praktycznie niemożliwe do przeoczenia i zbagatelizowania. Pacjent doznaje porażenia niektórych części ciała, występuje ograniczenie funkcji motorycznych, niedowład nóg, rąk oraz przede wszystkim obserwuje się asymetrię dolnej części twarzy. Usta się wykrzywiają, pacjent nie może nic na to poradzić, ma bardzo niewyraźną mowę. Jest to ostatni dzwonek ostrzegawczy – po wystąpieniu takich objawów trzeba natychmiast wezwać karetkę.

Tak zwany mały udar mózgu

Bardzo istotne w kontekście udaru mózgu jest to, że ta choroba nie zawsze daje spektakularne objawy i kończy się pobytem w szpitalu. Lekarze szacują, że nawet co piąty pacjent ze zdiagnozowanym udarem mózgu przeszedł tzw. mały udar, czyli stan, w którym występują objawy udaru, jednak nie powodują one poważnych skutków. Na czym to polega?

Chory może mieć lekkie objawy udaru, np. zaburzenia mowy i widzenia, bóle i zawroty głowy, ale ustępują one zwykle po około godzinie, maksymalnie w ciągu doby. Pacjent może przy tym w miarę normalnie funkcjonować – kładzie się na kanapie, odpoczywa i stopniowo wraca do pełnej sprawności. Objawy małego udaru mijają samoistnie – są związane z chwilowym, przemijającym niedokrwieniem mózgu.

Większość pacjentów bagatelizuje takie epizody i nie łączy ich z możliwością przejścia małego udaru. Tymczasem jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że czas najwyższy na poważnie zabrać się za siebie, poddać się szczegółowym badaniom, zmienić dietę, zacząć uprawiać sport, ograniczać sytuacje stresowe. 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie