Niezamierzone chudnięcie: jakie są tego przyczyny? Czy trzeba się martwić?

Antoni Kwapisz
30.11.2020

Większość osób mających problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała może wyjść z założenia, że niezamierzone chudnięcie jest błogosławieństwem. Tymczasem mówimy tutaj o bardzo niepokojącym zjawisku, które może być objawem wielu poważnych chorób. Jeśli od dłuższego czasu widzisz, że tracisz na wadze, a odżywiasz się normalnie, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Więcej dowiesz się z naszego poradnika.

Przyczyny niezamierzonego chudnięcia

Jak wspomnieliśmy we wstępie, może to być objaw różnego rodzaju zaburzeń, w tym takich, które wymagają podjęcia pilnego leczenia. Mimowolna utrata masy ciała może bowiem wskazywać na:

  • Zaburzenia hormonalne – przede wszystkim nadczynność tarczycy;
  • Zaburzenia wchłaniania – niezamierzone chudnięcie jest częstą przyczyną choroby wrzodowej, choroby pasożytniczej czy przerostu bakteryjnego jelita cienkiego;
  • Nietolerancję glutenu – co ciekawe, mimowolne chudnięcie obserwują u siebie osoby chorujące na celiakię;
  • Cukrzycę – przede wszystkim w początkowej fazie rozwoju choroby;
  • Nowotwór;

Gwałtowne chudnięcie bywa również spowodowane stresem, który negatywnie odbija się na pracy układu pokarmowego oraz mózgu, przez co odczuwamy mniejsze łaknienie. Po prostu wydaje nam się, że nie jesteśmy głodni, a do życia wystarczą nam używki czy napoje – zwłaszcza kawa.

Kiedy do lekarza?

Niezamierzone chudnięcie w okresach silnego napięcia emocjonalnego nie jest niczym nadzwyczajnym. Jeśli jednak proces ten postępuje przez 2-3 miesiące lub też ma gwałtowny przebieg (utrata kilku kilogramów tygodniowo), to trzeba skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie na konsultację np. z gastrologiem czy dietetykiem.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na niepokojące objawy, które często towarzyszą mimowolnej utracie masy ciała. Są to przede wszystkim nawracające wzdęcia, stany podgorączkowe, przewlekłe zmęczenie oraz problemy z zasypianiem. Może to wskazywać na zaburzenia pracy jelit i całego układu pokarmowego.

Stwierdzenie przyczyny niezamierzonego chudnięcia będzie możliwe na podstawie wyników badań krwi i moczu. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie USG jamy brzusznej i tarczycy, a także badania w kierunku wykrycia pasożytów układu pokarmowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie