Mąka ze świerszczy – jak ją rozpoznać?

Jerzy Biernacki
22.03.2023

Od 24 stycznia na terenie Unii Europejskiej można już legalnie wprowadzać do obrotu mąkę ze świerszczy oraz produkty z jej dodatkiem. Ta decyzja wywołała ogromne kontrowersje, również w naszym kraju. Wiele osób zarzeka się, że nie będzie „jeść robaków”. Na szczęście nikt nas do tego nie zmusza. Mąka ze świerszczy i jej pochodne muszą być odpowiednio oznakowane, a po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Które produkty mogą zawierać mąkę ze świerszczy?

Pisząc w dużym skrócie: wszystkie te, do których produkcji nadaje się mąka z owadów. Na polskim rynku już wkrótce z pewnością pojawią się makarony, herbatniki, pieczywo czy nawet gotowe dania (pizza), które zawierają mąkę ze świerszczy. Można się jej spodziewać również w przetworach mięsnych czy w zupach w proszku.

Nie chcesz jeść produktów z mąką ze świerszczy? Czytaj etykietę

Każdy produkt, który zawiera choćby śladowe ilości mąki ze świerszczy, musi być odpowiednio oznakowany. Jego wyróżnikiem będzie obecność w składzie łacińskiej nazwy tego gatunku owadów, czyli acheta domesticus.

Dodatkowo na produktach z mąką ze świerszczy pojawi się informacja na temat możliwości wystąpienia reakcji alergicznych. Dzięki specjalnej etykiecie nikt nie powinien mieć zatem problemu z odróżnieniem takiej żywności od zwykłej, zawierającej mąkę roślinną.

Warto również wspomnieć, że produkcja żywności z mąki ze świerszczy jest nieco droższa, stąd też ceny takich produktów będą wyższe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie