Krwawienie z dziąseł – przyczyny i jego leczenie

Andrzej Winnicki
21.07.2022

Krwawiące dziąsła to dolegliwość, która występuję bardzo często i niestety w większości przypadku jest bagatelizowana. Jeżeli pojawia się zbyt często, nie należy problemu lekceważyć, tylko jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do wyleczenia dolegliwości.

Dlaczego dziąsła krwawią?

Dlaczego dziąsła krwawią? Przyczyn jest naprawdę wiele, najczęściej jednak taki stan jest związany z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Bakterie, które nie zostają regularnie usuwane, doprowadzają do uszkodzeń nie tylko płytki nazębnej, ale również dziąseł.

Co jeszcze może powodować pojawianie się krwi na dziąsłach? Do takiej sytuacji doprowadzić może również:

  • cukrzyca,
  • anemia,
  • otarcia mechaniczne,
  • brak witamin,
  • problemy z krzepnięciem krwi.

Krwawienie dziąseł może być również wywołane działaniem niektórych leków (warto więc dokładnie czytać o skutkach ubocznych przyjmowanych preparatów). Jeżeli proteza zębowa nie jest odpowiednio dopasowana, w przypadku osób, które ją noszą również może pojawić się problem związany z krwawieniem dziąseł.

Krwawienie dziąseł a paradontoza

Paradontoza (zapalenie przyzębia) spowodowana jest przez niewłaściwą higienę jamy ustnej, co prowadzi do niszczenia korzeni, a tym samym ich struktury, co prowadzi do zwiększonej ruchomości i wypadania zębów. Krwawienie dziąseł, szczególnie gdy idzie w parze z ich zaczerwienieniem, opuchlizną oraz nieprzyjemnym posmakiem ustach jest jednym z pierwszych objawów paradontozy.

Niedobór witamin a krwawienie dziąseł

Nie tylko niewłaściwa higiena przyczynia się do krwawienia dziąseł. Równie często za taki stan odpowiada brak witamin, w szczególności witaminy C oraz K. Ich brak wynika przede wszystkim z braku w diecie warzyw i owoców, kuracji antybiotykowych czy niektórych chorób układu pokarmowego.

Cukrzyca a krwawiące dziąsła

Cukrzyca to choroba, która często przyczynia się do powstania stanów zapalnych w jamie ustnej. Jest to związane przede wszystkim ze zwiększonym stężeniem glukozy nie tylko we krwi, ale również w ślinie. To pośrednio prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego, przez co dość szybko może dojść do krwawienia z dziąseł.

Jak leczyć krwawienie dziąseł?

Sposób leczenia krwawiących dziąseł dobierany jest zawsze z uwzględnieniem przyczyny powstania problemu. Jeżeli powodem takiego stanu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, aby się pozbyć dolegliwości, należy:

  • dokładnie szczotkować zęby, wykorzystując do tego nici dentystyczne;
  • stosować płyny antyseptyczne do płukania jamy ustnej;
  • rzucić palenie - brak papierosów może zmniejszyć ryzyko krwawienia dziąseł nawet o 60%.

Dla stanu jamy ustnej ważna jest również dieta. Należy ograniczyć spożywanie między innymi cukru, zastępując go wartościowymi składnikami odżywczymi.

Leczenie krwawiących dziąseł wymaga zastosowania specjalistycznych past. Najlepsze będą takie, które zawierają w składzie mleczan glinu, korę dębu, ekstrakt z siemienia lnianego, alatoninę, bisabolol czy chlorheksydynę.

Jeżeli przyczyny krwawienia dziąseł są bardziej złożone, niezbędne jest sięgnięcie po pomoc specjalisty. Lekarz dentysta rozpozna źródło dolegliwości i wybierze najlepszą metodę leczenia. Najlepszy stomatolog na warszawskim Bemowie? Jeżeli szukacie Państwo szybkiej i skutecznej pomocy zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy FABDENT.

Działania stomatologów obejmują najczęściej bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni zębów z kamienia, osadów czy płytki bakteryjnej. Może się to obywać poprzez wykorzystanie ultradźwięków lub przy zastosowaniu specjalnej zawiesiny zawierającej substancję czyszczące.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie