Mieć serce jak dzwon to marzenie wielu osób, które zbliżają się do wieku średniego i coraz częściej myślą o swoim zdrowiu. Jednocześnie choroby serca należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Problemy z tym ważnym organem można zauważyć odpowiednio wcześnie i poddać się skutecznemu leczeniu, jednak gros Polaków bagatelizuje pierwsze objawy chorób sercowych. Wśród nich bardzo symptomatyczne jest kołatanie serca. Czy to zawsze powód do niepokoju?
Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, którego doświadczyła większość z nas. Serce nagle zaczyna bić w bardzo szybkim i nierównym tempie. Najczęściej jest to spowodowane stresem, lękiem lub innym silnym bodźcem emocjonalnym. Kołatanie może towarzyszyć również po ciężkim wysiłku fizycznym.
Jeśli jednak niemiarowe bicie serca pojawia się w zwykłych sytuacjach i nie ma związku z wymienionymi przyczynami, na pewno nie można tego bagatelizować. Regularne pojawianie się kołatania serca musi zostać skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta na konsultację w poradni kardiologicznej.
Pamiętaj
Prawidłowy puls dla dorosłego człowieka wynosi od 60 do 80 uderzeń na minutę. Podczas snu spada do 40-60 uderzeń, a podczas wysiłku fizycznego może wzrosnąć do 180 uderzeń. Osoby przeżywające silny stres często odnotowują puls powyżej 200 uderzeń na minutę.
Jeśli nierówna praca serca pojawia się w pozornie zwykłych sytuacjach, można podejrzewać, że jest to reakcja organizmu na jakieś rozwijające się schorzenie. Lekarze podkreślają, że odseparowane kołatanie samo w sobie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. Może jednak świadczyć np. o arytmii, co jest już poważnym problemem.
Warto wiedzieć
Nieleczona arytmia serca prowadzi do tachykardii, czyli częstoskurczu. Serce zaczyna bić w ogromnym tempie i sprawia wrażenie, jakby miało za chwilę wyrwać się z klatki piersiowej.
Kołatanie serca jest często objawem niskiego poziomu elektrolitów i bywa klasycznym objawem silnego kaca. Cierpią na nie przede wszystkim osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy.
Inną przyczyną kołatania serca może być chociażby refluks przełyku, nadczynność tarczycy, przepuklina lub choroba nadnerczy. U osób nagminnie cierpiących na niemiarową pracę mięśnia sercowego obserwuje się też niski poziom potasu w organizmie oraz problemy nerwowe. Ciekawostką jest fakt, że kołatanie serca bardzo często towarzyszy kobietom w ciąży.
Podsumowując: kołatanie serca nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale może stanowić objaw świadczący o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Jeśli ten symptom regularnie się powtarza, warto szybko skonsultować to z lekarzem.