Kim jest podolog? Sprawdź, czy nie warto go odwiedzić!

Andrzej Winnicki
01.11.2018

Podolog to zawód, który w naszym kraju nie zdobył sobie jeszcze większej popularności. W dużym skrócie można go określić mianem specjalisty od stóp i wszystkiego, co jest z nimi związane. Podolog nie jest lekarzem – bardziej należy go utożsamiać z kosmetologiem. Aby zacząć wykonywać ten zawód trzeba ukończyć kurs lub zdobyć wyższe wykształcenie ze specjalizacją podologiczną. Kto i kiedy powinien się zgłosić do podologa? Przeczytaj!

W jakich sytuacjach może Ci pomóc podolog?

Jak już wspomnieliśmy, podolog zajmuje się wszelkimi schorzeniami stóp. A jest ich mnóstwo. W kręgu specjalizacji podologa znajdują się takie zagadnienia, jak:

  • Bóle stóp,
  • Odciski,
  • Nieprawidłowy wzrost paznokcia,
  • Zmiana kształtu paznokcia,
  • Pęcherze,
  • Zwyrodnienia stóp,
  • Stopa cukrzycowa,
  • Grzybica paznokci.

Dobrej klasy podolog zawsze współpracuje z dermatologiem, konsultując z nim swoje obserwacje i diagnozy. Dzięki temu może dobrać najlepsze metody leczenia i ulżyć pacjentowi. W gabinecie podologa możesz liczyć na przeróżne zabiegi, w tym masaż stóp czy prawidłowe obcięcie paznokci.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Zawsze wtedy, gdy zauważysz jakieś niepokojące zmiany w obrębie swoich stóp. O wizycie w gabinecie podologicznym warto także pomyśleć w momencie wystąpienia uporczywych bólów stóp, zwłaszcza mogących mieć związek z aktywnością fizyczną. Podolog może Ci np. wskazać prawidłowe ćwiczenia rozluźniające czy podpowiedzieć korzystniejszą technikę biegania.

Wizytę w gabinecie podologicznym koniecznie powinni też zaplanować rodzice maleńkich dzieci, które stawiają pierwsze kroki i wyraźnie robią to nieprawidłowo. Niepokojące są takie objawy, jak zawijanie palców, krzywe układanie stopy czy uskarżanie się dziecka na ból podczas chodzenia.

Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?

Badanie podologiczne składa się z pięciu etapów. Najpierw specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, aby poznać jego problemy. Następnie wykonuje się badanie na tzw. podobaroskopie, czyli specjalnej macie podłączonej do komputera. Daje ona obraz na temat kształtu stopy i umiejscowienia środka ciężkości pacjenta. Badanie na podoskopie pozwala dokładnie ocenić wysklepienie stopy i obecność prawidłowego łuku podłużnego oraz poprzecznego. Plantograf natomiast daje specjaliście wiedzę na temat umiejscowienia stref nacisku. Na koniec podolog przeprowadza jeszcze badanie mechaniczne, a więc samodzielnie sprawdza ruchomość stawów.

Wizyta u podologa nie jest czymś powszechnym w naszym kraju. Warto natomiast wiedzieć, że tacy specjaliści istnieją i naprawdę mogą pomóc w przypadkach różnych problemów ze stopami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.