Podolog to zawód, który w naszym kraju nie zdobył sobie jeszcze większej popularności. W dużym skrócie można go określić mianem specjalisty od stóp i wszystkiego, co jest z nimi związane. Podolog nie jest lekarzem – bardziej należy go utożsamiać z kosmetologiem. Aby zacząć wykonywać ten zawód trzeba ukończyć kurs lub zdobyć wyższe wykształcenie ze specjalizacją podologiczną. Kto i kiedy powinien się zgłosić do podologa? Przeczytaj!
Jak już wspomnieliśmy, podolog zajmuje się wszelkimi schorzeniami stóp. A jest ich mnóstwo. W kręgu specjalizacji podologa znajdują się takie zagadnienia, jak:
Dobrej klasy podolog zawsze współpracuje z dermatologiem, konsultując z nim swoje obserwacje i diagnozy. Dzięki temu może dobrać najlepsze metody leczenia i ulżyć pacjentowi. W gabinecie podologa możesz liczyć na przeróżne zabiegi, w tym masaż stóp czy prawidłowe obcięcie paznokci.
Zawsze wtedy, gdy zauważysz jakieś niepokojące zmiany w obrębie swoich stóp. O wizycie w gabinecie podologicznym warto także pomyśleć w momencie wystąpienia uporczywych bólów stóp, zwłaszcza mogących mieć związek z aktywnością fizyczną. Podolog może Ci np. wskazać prawidłowe ćwiczenia rozluźniające czy podpowiedzieć korzystniejszą technikę biegania.
Wizytę w gabinecie podologicznym koniecznie powinni też zaplanować rodzice maleńkich dzieci, które stawiają pierwsze kroki i wyraźnie robią to nieprawidłowo. Niepokojące są takie objawy, jak zawijanie palców, krzywe układanie stopy czy uskarżanie się dziecka na ból podczas chodzenia.
Badanie podologiczne składa się z pięciu etapów. Najpierw specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, aby poznać jego problemy. Następnie wykonuje się badanie na tzw. podobaroskopie, czyli specjalnej macie podłączonej do komputera. Daje ona obraz na temat kształtu stopy i umiejscowienia środka ciężkości pacjenta. Badanie na podoskopie pozwala dokładnie ocenić wysklepienie stopy i obecność prawidłowego łuku podłużnego oraz poprzecznego. Plantograf natomiast daje specjaliście wiedzę na temat umiejscowienia stref nacisku. Na koniec podolog przeprowadza jeszcze badanie mechaniczne, a więc samodzielnie sprawdza ruchomość stawów.
Wizyta u podologa nie jest czymś powszechnym w naszym kraju. Warto natomiast wiedzieć, że tacy specjaliści istnieją i naprawdę mogą pomóc w przypadkach różnych problemów ze stopami.