Dyskomfort w kolanie lub uraz, który utrudnia normalne poruszanie się, to wskazanie do przeprowadzenia badania obrazowego. Pomaga ono w ustaleniu, co jest przyczyną bólu i trudności w chodzeniu. Jednym z tego typu badań jest rezonans magnetyczny kolana. Na czym polega to badanie? Wyjaśniamy.
To, co potocznie nazywamy kolanem, faktycznie określa się mianem stanu kolanowego. Jest to największa tego typu struktura w ludzkim ciele, łączy udo z podudziem. Staw kolanowy składa się z łękotki, więzadeł wewnętrznych i zewnętrznych, kaletek maziowych, mięśni i torebki stawowej.
Rezonans magnetyczny wykorzystuje fale radiowe oraz właściwości pola magnetycznego. Umożliwia to stworzenie bardzo dokładnego obrazu tkanek miękkich oraz kości i ma ogromne znaczenie w przypadku skomplikowanych urazów i planowanych zabiegów, gdy niezbędne jest trafne postawienie diagnozy i wdrożenie dalszego leczenia. MRI w przypadku kolana pozwala ocenić, które tkanki i w jakim stopniu są uszkodzone. Najczęściej decyzję o wykonaniu rezonansu magnetycznego kolana podejmuje się gdy:
Ponadto w kontekście urazów i operacji rezonans jest metodą oceny efektów leczenia ortopedycznego, neurochirurgicznego czy fizjoterapii.
Oczywiście, rezonans nie jest jedyną metodą obrazową, którą stosuje się w przypadku problemów ze stawem kolanowym. W sytuacji, gdy niezbędna jest szybka diagnoza (np. po wypadku) i natychmiastowe działanie, częściej sięga się po zdjęcie rentgenowskie.
MRI kolana trwa kilkadziesiąt minut. Przed badaniem należy upewnić się, że do pomieszczenia z aparatem nie wnosimy żadnych metalowych przedmiotów (np. okulary, biżuteria) czy elektroniki (smartfon). Należy również zwrócić uwagę na ubranie, które także nie może mieć żadnych elementów metalowych (guziki, zamek). Podczas badania pacjent musi leżeć nieruchomo, aby uzyskany obraz stawu kolanowego był jak najdokładniejszy. W niektórych przypadkach podczas badania dodatkowo stosuje się środek kontrastowy. Jego zadaniem jest jeszcze dokładniejsze ukazanie tkanek. MRI kolana z kontrastem wymaga odpowiedniego przygotowania. Pacjent powinien wypić 1 litr wody przed badaniem, a następnie ok. 2 litry w ciągu 24 godzin, aby organizm mógł skutecznie wypłukać pozostałości kontrastu.
Rezonans magnetyczny kolana to nieinwazyjna, bezpieczna metoda badania stanu tkanek w stawie kolanowym, ale nie każdy może z niej skorzystać. Podstawowym przeciwwskazaniem do badania jest obecność metalowych oraz elektronicznych przedmiotów w ciele pacjenta, np. śrub, rozrusznika, implantów, płytek i tym podobnych. Jeśli badanie ma być przeprowadzone z użyciem środka kontrastowego, to przeciwwskazaniem jest niewydolność nerek.
Odczuwasz dyskomfort w stawie kolanowym? Rezonans magnetyczny kolana to bardzo bezpieczne i nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykonasz w placówkach Affidea bez czekania w długich kolejkach. Sprawdź, jak ta nowoczesna metoda pomoże Twojemu lekarzowi w podjęciu decyzji co do dalszego leczenia.
Artykuł partnera.