Lekarz pierwszego kontaktu to, jak sama nazwa wskazuje, pierwszy adres, pod który należy się udać w razie jakichś problemów zdrowotnych. Lekarz ten zajmuje się przypadkami niewymagającymi pilnego przyjęcia do szpitala, na przykład infekcją wirusową, drobnymi kontuzjami, zlecaniem podstawowych badań itd. Idealny układ to taki, gdy pacjent ma pełne zaufanie do kwalifikacji swojego lekarza POZ. Gdy jednak tak nie jest, wówczas warto rozważyć zmianę lekarza. Kiedy jeszcze? O tym przeczytasz w naszym poradniku.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotycząc kompetencji lekarza, a co gorsza, zdarzyło mu się już popełnić błąd, który skazał Cię na długie leczenie, to jest to dobry powód do zmiany lekarza POZ. W przypadku medycyny bardzo trudno jest odzyskać zaufanie pacjenta.
Zdarza się, że zmiana lekarza jest wymuszona niewydolnością polskiego systemu opieki zdrowotnej. Jeśli masz świetnego medyka, do którego ustawiają się długie kolejki, przez co coraz częściej rejestracja w przychodni odsyła Cię do kogoś innego, to warto pomyśleć o zmianie.
Trudno byłoby sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś dojeżdża kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów do poprzedniej przychodni. Przeprowadzając się, zwłaszcza do innej miejscowości, zwykle zmieniamy również lekarza rodzinnego – bez względu na to, jak dobrym medykiem jest dotychczasowy lekarz.
To motywuje do zmiany lekarza rodziców małych dzieci. Wciąż nie wszystkie przychodnie zapewniają opiekę pediatry. Czasami tę funkcję pełni lekarz medycyny rodzinnej. Jeśli Ci to nie odpowiada i bardzo zależy Ci na dostępie do pediatry, to nie pozostaje nic innego jak zmienić nie tyle lekarza, co przychodnię POZ.
Dodajmy, że w innym artykule na naszym portalu wyjaśniamy, jak w łatwy sposób zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.