Karp jest rybą, która na polskich stołach pojawia się w zasadzie tylko jeden raz do roku – w święta Bożego Narodzenia. Tymczasem śmiało można sięgać po niego częściej, a wręcz jest to wskazane. Mięso karpia jest bardzo smaczne, a przy tym zdrowe, dlatego nie ma żadnego powodu, dla którego powinniśmy z niego rezygnować na rzecz np. dorsza czy łososia. Poznaj argumenty przemawiające za tym, aby gościć karpia na swoim stole części niż tylko od święta.
Karp zupełnie niesłusznie uchodzi za problematyczną rybę. To mit, że „czuć go mułem” – wszystko jest kwestią odpowiedniego przyrządzenia. Karpia nie trzeba wcale smażyć z masłem. Śmiało można pokusić się o dodanie go do sałatki, ugotowanie na parze, a nawet przyrządzenie z niego jakiejś orientalnej potrawy z dodatkiem curry. W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów z karpiem w roli głównej, jak i dodatkiem do innych dań. Wystarczy tylko je wypróbować, by odkryć to pyszne mięso na nowo.
Nie każdy wie, że pod względem kultury hodowli karpia mamy tutaj do czynienia z mięsem absolutnie wyjątkowym. W naszym kraju masowe hodowle nie mają racji bytu. Karp na wigilijny stół pochodzi z mniejszych hodowli, w których zachowuje się wysokie standardy i przede wszystkim zapewnia rybie naturalne warunki rozwoju.
To warto wiedzieć
Karp hodowlany żyje około 3 lat. Przez pierwsze dwa lata odżywia się wyłącznie planktonem, a dopiero w ostatnim roku otrzymuje paszę – głównie ziarna zbóż.
Ciekawostką jest również fakt, że w naszym kraju standardy hodowli karpia nie zmieniły się praktycznie od średniowiecza. Jest to zatem doskonały wybór dla osób, które stawiają na naturalną, zdrową i nieprzetworzoną żywność.
To jedna z najzdrowszych ryb, z czego też mało kto zdaje sobie sprawę. Podczas gdy zachwycamy się zdrowotnymi właściwościami łososia czy innych ryb morskich, kompletnie pomijamy fakt, że w naszym kraju hodowana jest ryba bijąca swoich konkurentów na głowę pod względem zawartości cennych składników odżywczych.
Karp jest bardzo zasobny w witaminy A, C, D, E i K oraz z grupy B. Zawiera mnóstwo wapnia, fosforu, żelaza i sodu oraz potasu. Mięso tej ryby dostarcza nam wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega oraz doskonale przyswajalnego białka.