Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest odzież ochronna i dlaczego ma takie znaczenie dla bezpieczeństwa pracy – mam nadzieję wyjaśnić ten problem. Wspomniane ubrania ochronne stanowią podstawową ochronę pracowników w wielu branżach przemysłu.
Jest to odzież, która jest zakładana na odzież osobistą lub całkowicie zastępuje „normalny” ubiór pracownika i ma za zadanie ochraniać go przed określonymi zagrożeniami (np. temperaturą czy ładunkami elektrycznymi – jest to zależne od specyfiki produktu). Istnieją trzy kategorie ubrań ochronnych w zależności od stopnia zagrożenia, przed jakim mają zadanie chronić (kategoria III jest najbardziej specjalistyczna i ma na celu ochronę życia oraz zdrowia pracownika w największym możliwym stopniu).
Przejdźmy zatem do krótkiej charakterystyki tkanin wykorzystywanych do produkcji ubrań ochronnych. Odzież ochronna jest najczęściej wykonana z tkanin specjalistycznych - bawełny lub mieszanek włókien poliestrowych z bawełną. Zastosowanie w produkcji odzieży specjalistycznej znajdują również tkaniny bawełniano-poliamidowe.
Rodzaje tkanin specjalistycznych:
- ortalion
Jest to tkanina wodoodporna (poliestrowa impregnowana), która jest wykorzystywana przy produkcji odzieży przeciwdeszczowej.
- płótno
Naturalny materiał do produkcji odzieży lekkiej wykorzystywanej najczęściej w przemyśle spożywczym oraz służbie zdrowia (np. fartuchy czy ubrania dla piekarzy)
- tkaniny odporne na czynniki chemiczne/żrące
Jak sama nazwa wskazuje są to materiały odporne na działanie substancji chemicznych (o ściśle określonych parametrach przesiąkalności oraz niezwilżalności) – właściwości te są uzyskiwane dzięki odpowiedniej impregnacji mieszanki bawełny i poliestru.
- tkaniny antyelektrostatyczne
Materiały tego typu mają najczęściej wplecione w swoją strukturę włókna (najczęściej węglowe) przewodzące ładunki elektryczne.
- tkaniny ogniotrwałe
Najczęściej wykonane z bawełny, która jest impregnowana odpowiednimi substancjami chemicznymi ograniczającymi jej palność. Tkanina nie jest sztywna, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort użytkowy, przy zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza.