Jakie tkaniny specjalistyczne wykorzystywane są do produkcji ubrań ochronnych?

Marek Szydełko
21.05.2015

Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest odzież ochronna i dlaczego ma takie znaczenie dla bezpieczeństwa pracy – mam nadzieję wyjaśnić ten problem. Wspomniane ubrania ochronne stanowią podstawową ochronę pracowników w wielu branżach przemysłu.

Jest to odzież, która jest zakładana na odzież osobistą lub całkowicie zastępuje „normalny” ubiór pracownika i ma za zadanie ochraniać go przed określonymi zagrożeniami (np. temperaturą czy ładunkami elektrycznymi – jest to zależne od specyfiki produktu). Istnieją trzy kategorie ubrań ochronnych w zależności od stopnia zagrożenia, przed jakim mają zadanie chronić (kategoria III jest najbardziej specjalistyczna i ma na celu ochronę życia oraz zdrowia pracownika w największym możliwym stopniu).

Przejdźmy zatem do krótkiej charakterystyki tkanin wykorzystywanych do produkcji ubrań ochronnych.  Odzież ochronna jest najczęściej wykonana z tkanin specjalistycznych - bawełny lub mieszanek włókien poliestrowych z bawełną. Zastosowanie w produkcji odzieży specjalistycznej znajdują również tkaniny bawełniano-poliamidowe.

Rodzaje tkanin specjalistycznych:

- ortalion

Jest to tkanina wodoodporna (poliestrowa impregnowana), która jest wykorzystywana przy produkcji odzieży przeciwdeszczowej.

- płótno

Naturalny materiał do produkcji odzieży lekkiej wykorzystywanej najczęściej w przemyśle spożywczym oraz służbie zdrowia (np. fartuchy czy ubrania dla piekarzy)

- tkaniny odporne na czynniki chemiczne/żrące

Jak sama nazwa wskazuje są to materiały odporne na działanie substancji chemicznych (o ściśle określonych parametrach przesiąkalności oraz niezwilżalności) – właściwości te są uzyskiwane dzięki odpowiedniej impregnacji mieszanki bawełny i poliestru.

- tkaniny antyelektrostatyczne

Materiały tego typu mają najczęściej wplecione w swoją strukturę włókna (najczęściej węglowe) przewodzące ładunki elektryczne.

- tkaniny ogniotrwałe

Najczęściej wykonane z bawełny, która jest impregnowana odpowiednimi substancjami chemicznymi ograniczającymi jej palność. Tkanina nie jest sztywna, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort użytkowy, przy zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

http://greenside.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.