Według różnych szacunków COVID-19 mogło przejść – również bezobjawowo – nawet ponad 20 milionów Polaków. Wiele osób niestety tego nie przeżyło, u innych natomiast utrzymywały się i wciąż utrzymują dotkliwe reperkusje zdrowotne. Jeśli szczęśliwie masz COVID-19 za sobą, to dowiedz się, jakie badania kontrolne warto właśnie teraz wykonać.
Ponieważ pozwalają one rzetelnie ocenić, czy organizm jest już w pełni zdrowy, a przynajmniej czy nie występują w nim typowe objawy mogące utrzymywać się nawet wiele miesięcy po przebyciu COVID-19. Takie badania są również niezbędne w sytuacji, gdy pacjent wciąż uskarża się na zły stan zdrowia czy pogorszone samopoczucie, co może – choć nie musi – wskazywać właśnie na reperkusje wywołane zakażeniem koronawirusem.
Wiele osób nadal bagatelizuje tzw. objawy długiego COVID-19. Tymczasem mogą one wskazywać na to, że organizm wciąż nie doszedł do siebie po ciężkim przejściu tej poważnej choroby, w efekcie czego pacjent uskarża się na pogorszoną kondycję, problemy natury psychicznej i intelektualnej, zaburzenia odżywiania, brak sił do pracy i wykonywania podstawowych czynności. Wszystko to powinno skłonić do jak najszybszego poddania się badaniom kontrolnym po przebyciu COVID-19.
Wśród zalecanych badań są zarówno te zupełnie podstawowe, jak i specjalistyczne. Ich listę znajdziesz poniżej:
Wyniki tych badań będą podstawą oceny faktycznego stanu zdrowia pacjenta i ewentualnego zalecenia mu rehabilitacji czy terapii zmierzającej do pozbycia się ostatnich objawów przejścia COVID-19.