Jakich czynników trzeba unikać przy atopowym zapaleniu skóry?

Jerzy Biernacki
19.03.2021

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to nieuleczalna i bardzo nieprzyjemna choroba dermatologiczna o podłożu autoimmunologicznym. Nie znamy dokładnie jej przyczyn, natomiast wiemy, co zaostrza objawy choroby. Dzięki tej wiedzy osoby chorujące na AZS mają szansę kontrolować swoje schorzenie i żyć w miarę normalnie. Grunt, to trzymać się kilku najważniejszych zasad, które wymieniamy w naszym poradniku.

Używanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych

Najlepiej będzie tutaj sięgać po dermokosmetyki stworzone specjalnie z myślą o pielęgnacji skóry atopowej. Są one jednak dość drogie, dlatego jeśli nie możesz sobie pozwolić na ich zakup, to przynajmniej staraj się unikać kosmetyków zawierających silne detergenty oraz sztuczne substancje zapachowe. Dla skóry z AZS optymalne są środki pielęgnacyjne z pH 5,5.

Unikaj alergenów

Przede wszystkim roztoczy, z którymi kontakt zaostrza objawy AZS. Staraj się regularnie zmieniać pościel, często pierz ubrania w delikatnych proszkach i płynach, najlepiej takich dla alergików. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj w specjalne środki, które zabezpieczają tkaniny przed rozwojem roztoczy – w szczególności warto ich używać na materacu do spania.

Uważaj na smog

Smog i generalnie mocno zanieczyszczone powietrze także zaostrzają objawy atopowego zapalenia skóry. Dlatego w miarę możliwości staraj się unikać tych czynników środowiskowych. Po powrocie do domu ze spaceru zimą koniecznie umyj odsłonięte partie ciała delikatnym środkiem do skóry atopowej oraz użyj balsamu nawilżającego.

Dieta

Odpowiednia dieta jest bardzo ważna w profilaktyce atopowego zapalenia skóry. To, co jesz ma ogromny wpływ na to, jak reaguje Twoja skóra. Unikaj żywności przetworzonej, zawierającej duże ilości konserwantów, ale też zawierającej silne alergeny, jak białko mleka krowiego, pszenica, jaja, miód, cytrusy, kakao czy orzechy.

Kąpiel

Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinno całkowicie zmienić swoje nawyki dotyczące kąpieli. Znacznie lepszym wyborem będzie szybki prysznic niż długie przesiadywanie w wannie. Pamiętaj również, aby najpóźniej w ciągu 5 minut od wzięcia prysznica użyć kosmetyku nawilżającego do skóry atopowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie