Jak utrzymać zbilansowaną dietę, gdy spędzasz 10 godzin w biurze?

Marek Szydełko
30.10.2023

Tytułowy problem mają nie tylko pracoholicy, ale też przedsiębiorcy, zwłaszcza ci prowadzący jednoosobową działalność, w której wszystko zależy od nich. Praca po 10 godzi na dobę jest wyniszczająca dla organizmu, a przy tym nie sprzyja utrzymaniu zbilansowanej diety. Można sobie z tym jednak poradzić. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego poradnika.

Jedz śniadanie przed wyjściem do pracy

To bardzo ważne, aby nie wychodzić z domu bez porządnego śniadania, zwłaszcza planując powrót dopiero wieczorem. Musisz znaleźć czas na zaspokojenie potrzeb żywieniowych Twojego organizmu, zaczynając dzień od zbilansowanego posiłku zasobnego w proteiny i tłuszcze nienasycone – propozycją mogą być chociażby jajka kurze.

Zabieraj urozmaicone posiłki do biura

Wieczorem przygotuj sobie kilka zestawów złożonych z produktów warzywnych, owoców, a także źródeł białka i tłuszczów zwierzęcych lub roślinnych. Fajnie sprawdzają się tutaj sałatki z grillowanym kurczakiem czy łososiem. Oczywiście możesz też je kupować „na mieście”, natomiast jest to znacznie droższa opcja.

Rób sobie przerwę na lunch

W ciągu dnia koniecznie musisz znaleźć czas na zjedzenie solidnego posiłku lunchowego lub obiadowego. Dzięki temu odzyskasz siły do pracy i nie będziesz czuć pokusy podjadania np. słodyczy czy słonych przekąsek.

Wracaj do domu tak, aby zjeść lekki posiłek jeszcze przed wieczorem

Praca po 10 godzin oznacza, że prawdopodobnie wracasz do domu o 17, 18 lub nawet 19. To problem z puntu widzenia dietetyki, ponieważ niemal na pewno fundujesz sobie obfity posiłek wieczorem, którego Twój organizm nie jest w stanie w pełni strawić przed zaśnięciem.

Naszą propozycją jest zatem zjedzenie głównego posiłku jeszcze w pracy, a po powrocie do domu sięgnięcie po lekką kolację warzywną, która zaspokoi głód, jednocześnie nie stanowiąc obciążenia dla układu trawiennego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.