Jak rozpoznać schizofrenię? Wczesne objawy

Antoni Kwapisz
01.12.2020

Schizofrenia jest – zaraz obok depresji – drugą najczęściej diagnozowaną chorobą psychiczną na świecie. To bardzo niebezpieczne zaburzenie, które zignorowane może się skończyć nawet próbą samobójczą. Wczesne objawy schizofrenii są niestety nieswoiste, a już szczególnie wtedy, gdy problem dotyczy młodej osoby, u której na przykład wahania nastrojów są czymś naturalnym. Mimo to warto wiedzieć, jak rozpoznać chorobę na możliwie jak najwcześniejszym etapie.

Zmiana nastroju

U osoby ze schizofrenią występuje duża zmienność nastrojów – jednego dnia może ona popadać w stany depresyjne, drugiego natomiast zachowywać się zupełnie zwyczajnie. Bardzo charakterystyczny jest natomiast spadek empatii. Schizofrenik m.in. nie potrafi płakać, choć mogą się zdarzyć także epizody wręcz przesadzonej płaczliwości.

Niepokojące doznania

Schizofrenicy często zgłaszają, że słyszą jakieś dziwne głosy – są one dla nich na tyle wyraźne i realne, że nie przyjmują do wiadomości, iż w pomieszczeniu panuje absolutna cisza. Dodatkowo może się pojawić nadwrażliwość na światło oraz różne dźwięki. Jeśli bliska osoba zgłasza, że na przykład pęka jej głowa z powodu hałaśliwej muzyki, choć radio jest niemal całkowicie ściszone, to należy wzmóc czujność.

Nietypowa aktywność

U schizofrenika może się wykształcić potrzeba bycia ciągle aktywnym – na przykład wielogodzinnego uprawiania sportu. Może oczywiście dojść także do odwrotnej sytuacji, w której to osoba, która wcześniej uprawiała jakąś dyscyplinę, nagle najchętniej w ogóle nie wychodziłaby z domu. Przy tym schorzeniu charakterystyczne są też epizody bezsenności lub wprost przeciwnie – spania po kilkanaście godzin na dobę.

Zmiana postawy społecznej

Na wczesnym etapie choroby schizofrenik może zacząć unikać kontaktów międzyludzkich, tłumacząc to na różne sposoby. Zdarza się, że osoby chore całkowicie zamykają się w sobie, nie chcą wychodzić z domu, przestają się odzywać do pozostałych domowników, nie można ich do niczego namówić.

Warto zwrócić uwagę także na inne bardzo typowe dla tej choroby zachowania, jak chociażby irracjonalne wypowiedzi – w trakcie rozmowy schizofrenik może zacząć mówić coś, co jest kompletnie nieadekwatne do zapoczątkowanego tematu, mówić bez sensu, wybuchać niekontrolowanym śmiechem.

Co robić?

Schizofrenię może stwierdzić wyłącznie lekarz psychiatra. Pamiętajmy jednak, że wymienione objawy mogą sugerować także inne choroby – i to nie tylko psychiczne. Dlatego w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję odnośnie do skierowania pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Dodajmy, że leczenie psychiatryczne jest w Polsce finansowane przez NFZ.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie