Rozwój ratownictwa górniczego w kontekście poprawy bezpieczeństwa działań ratowniczych, to główny cel warsztatów ratowniczych organizowanych w naszej jednostce - powiedział Andrzej Chłopek, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu otwierając dzisiaj I Warsztaty Ratownicze.
Przeszło stu uczestników- dyrektorów kopalń, głównych kierowników wentylacji oraz przedstawicieli jednostek ratownictwa górniczego z Kazachstanu, Niemiec, Czech, Rosji, Wielkiej Brytanii i Ukrainy wzięło udział w organizowanych dzisiaj po raz pierwszy w stacji ratownictwa w Bytomiu warsztatach. I jak podkreślił Brenkley David z Wielkiej Brytanii warsztaty były na bardzo wysokim poziomie, a wszyscy uczestnicy spotkali się tutaj z prawdziwą górniczą gościnnością. Nie mniej pochwał organizatorzy /CSRG S.A./ usłyszeli ze strony zagranicznych i polskich gości. Vladimir Kravchenko z Kazachstanu mocno podkreślił, że - polska jednostka ratownictwa odważyła się być pionierem w organizacji tego rodzaju warsztatów, które bez wątpienia stanowią cenne doświadczenie. Liczymy, że w przyszłym roku również na warsztaty zostaniemy zaproszeni - dodał.
Dzisiejsze spotkanie podzielone zostało na trzy sesje tematyczne. W pierwszym panelu prelegenci przedstawili zebranym m.in. podstawowe zagadnienia związane ze sprzętem ochrony układu oddechowego. - Sprzęt oddechowy nowej generacji stanowi bowiem wyposażenie pogotowi CSRG S.A. i od paru lat stopniowo wprowadzany jest do zakładów górniczych. Stanowi on jeden z podstawowych elementów wyposażenia służb ratowniczych w dużym stopniu wykorzystywany w działaniach praktycznych - mówił Tomasz Konwerski z CSRG w referacie pt. Aparaty ratownicze wczoraj i dziś, kierunki rozwoju oraz praktyczne wykorzystanie w ratownictwie górniczych. Słuchacze w pierwszej części mogli również wysłuchać m.in. referatów nt. sprzętu ochrony układu oddechowego stosowanego w ratownictwie ukraińskim, czy nt. wdrożenia projektu dwustopniowego systemu ucieczkowego w kopalni węgla kamiennego. Dokładnie omówiono także nowe typy aparatów ratowniczych stosowane w kopalniach KW S.A. : kopalni Bielszowice, Halemba i Knurów-Szczygłowice
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się druga i trzecia sesja wykładów. Tu prelegenci przybliżyli zebranym zagadnienia związane z łącznością ratowniczą .m.in. z transmisją danych podczas akcji ratowniczych w projektach naukowo-badawczych z udziałem CSRG S.A., a także z problemami zorganizowania łączności podczas akcji ratowniczej w kopalniach. Tematem trzeciego panelu były trudne warunki mikroklimatu. Tu poruszone zostały zagadnienia dotyczące m.in. obciążenia cieplnego górników w wyrobiskach kopalnianych czy obciążenia termiczne ratowników górniczych pracujących w aparatach oddechowych.
Uczestnicy warsztatów wzięli również udział w pokazie różnego rodzaju sprzętu ochrony dróg oddechowych używanego w CSRG S.A., jak i w pokazie pogotowi specjalistycznych.
Honorowy Patronat Naukowy nad warsztatami objął Piotr Litwa - Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Komitetu Honorowy : Joanna Strzelec - Łobodzińska - Prezes Zarządu Kompanii Węglowe S.A, Roman Łój - Prezes Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S.A, Jarosław Zagórowski- Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. oraz Kazimierz Grzechnik, Prezes Zarządu Południowego Koncernu Węglowego.
Patronat medialny nad warsztatami objęła Trybuna Górnicza, Portal Górniczy nettg.pl oraz Radio Katowice S.A.