Glista ludzka – jak dochodzi do zakażenia? Jak leczyć glistnicę?

Krzysztof Jagielski
19.01.2017

Glista ludzka jest powszechnym pasożytem, który bytuje w ludzkim przewodzie pokarmowym, a konkretnie w jelicie cienkim. Może wywołać poważną chorobę, jaką jest glistnica. Co ciekawe to dość częsty problem w naszym kraju – glistnica zajmuje trzecie miejsce na liście chorób pasożytniczych (po owsiku i włosogłówce). Jak dochodzi do zakażenia? Jak walczyć z chorobą?

Czym właściwie jest glista ludzka?

Glista ludzka to w języku medycznym pasożytniczy nicień jelitowy. Pasożyt po dostaniu się do przewodu pokarmowego dość szybko zaczyna się w nim panoszyć. W skrajnych przypadkach długość glisty może dochodzić nawet do ponad pół metra! Samica składa do 200.000 jaj dziennie, żywiąc się nabłonkiem jelita i prowadząc do stanu zapalnego.

Pamiętaj

Szacunkowo glista przeżywa w organizmie człowieka około rok.

Pasożyt po przedostaniu się do organizmu bardzo szybko zaczyna się rozwijać. Wraz z krwią przenika do kluczowych narządów, w tym serca i płuc, aby ostatecznie osiąść w jelicie cienkim.

Zakażenie glistą

Glistnica słusznie jest nazywana chorobą brudnych rąk. Tak zwane jajo inwazyjne dostaje się do ludzkiego organizmu w wyniku połknięcia, np. podczas jedzenia posiłku nieumytymi dłońmi. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny: mycie rąk po każdy skorzystaniu z toalety, ale także mycie wszystkich produktów spożywczych, które zjada się na surowo (szczególnie warzywa i owoce). Nie należy też połykać wody podczas kąpieli w jeziorze.

Szczególną uwagę trzeba zwracać na dzieci, które najczęściej padają ofiarą pasożyta. Rodzice powinni od początku uczyć pociechę zasad higieny i uczulać ją, aby nie brała do buzi rąk. Mimo tych starań zagrożenie pasożytem i tak jest bardzo poważne, na co wskazują wspomniane we wstępnie dane.

Objawy zakażenia

Klasycznymi objawami zakażenia glistą ludzką są:

  • Reakcje alergiczne, w tym pokrzywka, świąd, suchy kaszel, łzawienie oczu, obrzęki, zaczerwienienie twarzy i rąk
  • Bezsenność
  • Nerwowość
  • Objawy podobne do padaczki

Mogą także wystąpić dokuczliwe problemy jelitowe.

Leczenie

Rozpoznanie zakażenia glistą ludzką wymaga przeprowadzenia badania krwi i kału. Po pozytywnym wyniku lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia, które bazuje na lekach przeciwpasożytniczych. Kuracja może być długotrwała, bo wszystko zależy od stopnia rozwoju glistnicy. Odstawienie leków może nastąpić dopiero w momencie stwierdzenia, że w kale i krwi nie ma śladu pasożyta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie