Ganglion: co to jest? Przyczyny i leczenie

Mateusz Nowak
29.01.2021

Gdy pod skórą pojawia się wyraźnie wyczuwalny i widoczny gołym okiem guzek, naturalne jest, że zaczynamy się tym niepokoić. Pierwsze skojarzenie? Nowotwór! Okazuje się jednak, że scenariusz może być znacznie mniej dramatyczny. Takie zmiany to często gangliony, które w zdecydowanej większości przypadków nie są groźne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Czym zatem są gangliony? Czy trzeba je leczyć?

Co to jest ganglion?

Ganglion to torbiel galaretowa, która ma formę podskórnego guzka wypełnionego płynem. Pojawia się w okolicy torebki stawowej i ścięgien, zdecydowanie najczęściej można ją zlokalizować na nadgarstku, rzadziej na stopie.

Gangliony zwykle pojawiają się u młodych osób dorosłych, między 20. a 40. rokiem życia, choć oczywiście problem ten może wystąpić też u ludzi znacznie starszych. Powstanie guzka jest efektem nadprodukcji płynu otaczającego stawy, co powoduje uwypuklenie fragmentu skóry. Co ciekawe, przypadłość ta znacznie częściej dotyka kobiety.

Do przyczyn powstawania ganglionów zaliczamy różnego rodzaju czynniki ryzyka, przede wszystkim:

  • Urazy mechaniczne
  • Przeciążenie stawów
  • Stany zapalne ścięgien i mięśni nadgarstka lub torebek stawowych

Bardzo charakterystyczne dla ganglionów jest to, że zmiana uwypukla się po wysiłku fizycznym, a wyraźnie maleje w stanie spoczynku. Sam guzek nie jest bolesny, natomiast może powodować ból nadgarstka z uwagi na ograniczenie jego ruchomości. W rzadszych przypadkach pojawia się też stan zapalny.

Leczenie ganglionów?

Wiele osób mających gangliony nic z tym nie robi i – o ile oczywiście zmiana nie utrudnia im normalnego funkcjonowania – nie ma w tym niczego złego. Dla świętego spokoju warto jednak skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który ewentualnie skieruje pacjenta na szczegółową diagnostykę w kierunku wykluczenia zmiany nowotworowej.

Jeśli zmiana jest dokuczliwa, niezbędne będzie poddanie się leczeniu. Podstawą jest tzw. aspiracja, czyli odessanie płynu wypełniającego ganglion. Jest to jednak zabieg mało skuteczny, przynoszący poprawę na krótki czas – zmiana znów się pojawi. Dlatego pacjentom z przewlekłymi postaciami ganglionów zaleca się zabieg operacyjny i trwałe usunięcie zmiany. Po takim zabiegu należy się poddać rehabilitacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie