Lista zdrowia to nic innego, jak domowy dokument zawierający wszystkie najważniejsze informacje na temat zdrowia członków rodziny. Jeśli jeszcze jej nie macie, to czas najwyższy nadrobić zaległości. Sporządzenie listy jest łatwe, choć trzeba się też do tego przyłożyć, aby niczego nie pominąć. Sprawdź, co musi się na niej znaleźć.
Na początek należy spisać wszystkie leki przyjmowane przez domowników. Oczywiście mamy na myśli preparaty przyjmowane stale lub w okresie zaostrzenia objawów. W tabelce umieść każdego członka rodziny i obok spisz nazwy handlowe leków.
Jeśli domownicy mają jakieś alergie, to należy zawrzeć tę informację w domowej liście zdrowia. Dotyczy to nie tylko alergii wziewnych czy pokarmowych, ale także uczulenia na składniki leków czy konkretne substancje czynne (ta informacja może być kluczowa przy nagłym przyjęciu do szpitala).
W domowej liście zdrowia podajemy informację na temat jakichkolwiek chorób przewlekłych, na jakie cierpią poszczególni domownicy – również tych niegroźnych, jak wspomniane już alergie czy choroby dermatologiczne o podłożu immunologicznym (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry).
Na liście umieszczamy również dane kontaktowe do przychodni, lekarza rodzinnego i lekarzy prowadzących (w przypadku chorób przewlekłych). Z myślą o małych dzieciach nie zapominamy o podaniu numeru alarmowego 112.
Domowa apteczka wymaga regularnego przeglądu – musimy przecież wiedzieć, co się w niej znajduje oraz wyrzucać przeterminowane leki. W liście podajemy aktualny skład apteczki, a także opisowo informujemy, gdzie tej apteczki należy szukać (np. w szafce kuchennej obok okapu).
Taka instrukcja może być bardzo przydatna nie tylko dla dzieci, ale też osób dorosłych, które w stresującej sytuacji mogą mieć problem z opanowaniem emocji i prawidłowym udzieleniem pomocy np. bliskiej osobie, która straciła przytomność, poparzyła się, ma objawy udaru cieplnego czy zawału etc.