Domowa kuracja przy powiększeniu migdałków

Andrzej Winnicki
03.03.2022

Powiększone migdałki nie zawsze są powodem do niepokoju, choć stan ten bez wątpienia wymaga konsultacji laryngologicznej. Wbrew obiegowej opinii nie jest to natomiast równoznaczne z koniecznością usunięcia przerośniętych migdałków. Czasami bardzo dobre i trwałe efekty przynoszą domowe sposoby stosowane od wielu lat na powiększenie migdałków. Powinni je znać wszyscy rodzice, a zdradzamy je w naszym poradniku.

Płukanie gardła

Jeśli stwierdzisz powiększenie migdałków u dziecka, to w pierwszej kolejności zaaplikuj mu prostą płukankę na bazie roztworu wody z solą. Ma ona działanie przeciwbakteryjne, bardzo dobrze sprawdza się w zapaleniu migdałków, prowadząc do ich obkurczenia. Płukankę należy stosować kilka razy dziennie do ustąpienia objawów.

Nawadnianie organizmu

Gdy dziecko ma powiększone migdałki, to raczej nie przejawia ochoty do przełykania. W efekcie bardzo łatwo można doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego należy regularnie podawać dziecku płyny. Poza wodą (w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzaną) warto sięgać także po mikstury sprawdzające się w leczeniu infekcji, jak np. wodę z miodem i cytryną.

Nawilżanie powietrza

Suche powietrze jest dużym problemem w przypadku powiększenia migdałków, utrudniając oddychanie i potęgując dolegliwości towarzyszące infekcji. Stąd niezbędne jest dodatkowe nawilżenie powietrza, co można zrobić np. wieszając mokre ręczniki na kaloryferze. Przed snem warto również porządnie wywietrzyć pokój dziecka.

Ograniczenie kontaktu z alergenami

Infekcję wywołującą zapalenie migdałków mogą zaostrzać różnego rodzaju alergeny, w szczególności te, na które dziecko ma stwierdzone uczulenie. Najczęściej są to roztocza kurzu domowego oraz pyłki, ale też białka odzwierzęce. W miarę możliwości należy więc dbać o czystość w mieszkaniu oraz ograniczać kontakt dziecka z domowymi pupilami.

Zdrowa dieta

Ponieważ dziecko z zapaleniem migdałków marudzi przy jedzeniu i nie chce przyjmować pokarmów, to bardzo ważne jest zbilansowanie jego diety. Najlepiej sprawdzają się tutaj warzywne i owocowe przeciery – łatwe do przełknięcia, a przy tym zasobne w witaminy i składniki mineralne. Klasycznym wyborem będą również pożywne zupy oraz domowe soki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie