Dlaczego warto zrezygnować z białego pieczywa?

Piotr Kowalczyk
16.10.2023

Białe pieczywo, choć niewątpliwie smaczne, nie jest najbardziej pożądanym składnikiem zdrowej diety. Mimo to Polacy je uwielbiają, o czym świadczy roczne spożycie białego chleba wynoszące średnio aż 36 kilogramów. Istnieje natomiast kilka dobrych powodów, aby zrezygnować z białego pieczywa, o których przeczytasz w naszym poradniku.

Nie syci

Podstawowym problemem związanym z białym pieczywem jest to, że dość szybko czujemy się po nim głodni. To efekt braku błonnika pokarmowego. Z tego też powodu nie zaleca się jedzenia białego pieczywa osobom, które chcą przejść na restrykcyjną dietę ze ścisłym liczeniem kalorii.

Wysoki indeks glikemiczny

Dla wielu osób może to być zaskoczenie. Okazuje się, że biały chleb ma wyższy indeks glikemiczny niż czekolada. To dlatego nie powinno być dla niego miejsca w jadłospisie osób z cukrzycą, jak i znajdujących się w grupie ryzyka tej choroby.

Zawiera dużo węglowodanów

Biały chleb to w zasadzie wyłącznie węglowodany, które są oczywiście niezbędne w diecie, natomiast ich nadmiar stanowi czynnik ryzyka nadwagi i otyłości. Poza tym biały chleb jest naprawdę kaloryczny – jedna kromka o wadze 40 gramów zawiera około 100 kilokalorii.

Zamienniki białego chleba

Oczywistym zamiennikiem jest chleb pełnoziarnisty – znacznie droższy, za to sycący i bardziej wartościowy dla Twojego organizmu. Dobrym pomysłem może być jednak urządzenie sobie chlebowego detoksu i całkowite zrezygnowanie z jedzenia pieczywa np. na kilka tygodni.

Istnieje wiele zdrowych i smacznych alternatyw dla pieczywa, by wymienić tylko grube kasze, plastry warzyw, liście sałaty, naleśniki z mąki orkiszowej czy cieciorki, pieczone bataty, tofu itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie