Siwienie od zawsze było uznawane za naturalny proces starzeniowy. Srebrzyste (a tak naprawdę bezbarwne) włosy to przymiot życiowej dojrzałości, doświadczenia, mądrości. Okazuje się jednak, że siwieć zaczynają już dwudziestolatkowie, co zdecydowanie nie jest czymś powszechnym. Też masz ten problem? W takim razie dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny przedwczesnego siwienia.
Nadmiar stresu ma fatalny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Odbija się to również negatywnie na urodzie, w tym na wyglądzie włosów. Stres jest nierozerwalnie związany z wolnymi rodnikami, które szkodzą komórkom macierzystym we włosach oraz melanocytom, które nie mogą produkować wystarczającej ilości melaniny – odpowiedzialnej za barwę kosmyków.
Tendencję do przedwczesnego siwienia można odziedziczyć po przodkach, choć trzeba wiedzieć również o tym, że stan ten może mieć związek z zaburzeniami genetycznymi. Siwienie w młodym wieku jest jednym z objawów zespołu Wernera, czyli poważnej choroby powodującej przedwczesne starzenie się organizmu. Może to być również stan towarzyszący zespołowi Waardenburga.
Istnieje cała grupa chorób, które biorą się z tego, że układ odpornościowy nieprawidłowo rozpoznaje zagrożenie i niszczy zdrowe komórki organizmu. Takie choroby mogą dawać zaskakujące objawy, jak właśnie pogorszenie wyglądu, wypadanie oraz przedwczesne siwienie włosów. Przykładem tego typu schorzenia jest łysienie plackowate.
Nałogowi palacze tytoniu zdają sobie sprawę z tego, że ich skłonność ma fatalny wpływ na funkcjonowanie organizmu, znacząco zwiększając ryzyko rozwoju groźnych, w tym śmiertelnych chorób.
Bezpośrednim skutkiem palenia jest pogorszenie wyglądu, przedwczesne starzenie się skóry oraz wypadanie i siwienie włosów. Toksyny zawarte w dymie tytoniowym mają niekorzystny wpływ na komórki odpowiedzialne za produkcję barwnika nadającego naturalny kolor naszym kosmykom.