Czym zajmuje się onkologia?

Piotr Kowalczyk
18.04.2022

Z roku na rok coraz większy odsetek osób słyszy diagnozę od lekarza onkologa. Warto jednak uwypuklić, że diagnoza onkologiczna wcale nie musi brzmieć jak wyrok. Regularne badania profilaktyczne, zdrowy styl życia, unikanie stresu, praktykowanie sportu - to wszystko może pomóc albo w zredukowaniu ryzyka zachorowania na raka, albo wczesnej diagnozie.

1. Czym jest onkologia?

2. Onkolog kliniczny zajmuje się diagnozą i profilaktyką chorób nowotworowych

3. Na czym polega proces leczenia onkologicznego?

Czym jest onkologia?

Onkologia kliniczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się ogółem zagadnień poświęconych chorobie nowotworowej. To nauka o pochodzeniu, patologii, zapobieganiu i rozpoznawaniu chorób nowotworowych. 

Coraz więcej mówi się o profilaktyce - i bardzo słusznie! Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Cykliczne badania mogą pomóc w ocaleniu życia. Pierwsza wizyta u onkologa może mieć różny charakter. Nierzadko wiąże się np. z oceną podejrzanych guzków lub zmiana koloru czy kształtu brodawek sutkowych. Onkologia to szeroka dziedzina medycyny, a czerpanie z jej wiedzy w zakresie zapobiegania chorobom nowotworowym może być bezcenna.

Onkolog kliniczny zajmuje się diagnozą i profilaktyką chorób nowotworowych

Lekarz onkolog to specjalista, która posiada szeroką wiedzę z zakresu onkologii, jest w stanie diagnozować zmiany nowotworowe w organizmie człowieka. Dotyczy to takich przypadków jak np.:

- nowotwór sutka,

- nowotwór sromu,

- nowotwór pochwy.

Pacjenci zgłaszający się do takiego specjalisty mogą zadawać wszelkie pytania związane z profilaktyką - poznają dobre praktyki, które pozwolą im uchronić się przed rakiem. Wczesna diagnoza onkologiczna może być pomocna w wykryciu raka we wczesnym stadium. 

Na czym polega proces leczenia onkologicznego?

To, czy zastosowane będzie leczenie chirurgiczne czy wizyta w centrum onkologii z planowaniem radioterapii zależy już od lekarza prowadzącego, który dostosowuje leczenie do przypadku konkretnego pacjenta. Wizyta w ośrodkach onkologicznych nie musi być traumatycznym doświadczeniem - z roku na rok coraz więcej chorób zapada na tę chorobę, jednak współczesne metody leczenia jednoznacznie pokazują, że rak to nie wyrok! Zgłoszenie się do odpowiednia ośrodka będzie wiązać się z całościowo pojętą opieką, podczas której pacjent będzie miał okazję wrócić do dawnej formy. Podejmowanie zabiegi chirurgiczne samodzielnie lub z naświetlaniami mają szansę na zapewnienie szybkiego powrotu do zdrowia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie