Czym jest zespół post-COVID-19 i jak z nim walczyć

Andrzej Winnicki
01.04.2022

Pandemia COVID-19 od początku 2020 roku zbiera żniwo pod postacią pacjentów cierpiących na przykre dolegliwości. Choć większość osób zarażonych koronawirusem wraca do siebie w ciągu kilku tygodni, to zauważalny jest zespół post-COVID-19, który może utrzymywać się dłużej. Jak go rozpoznać i w jaki sposób z nim walczyć?

Czym jest zespół post-COVID-19?

Post-COVID-19 to zespół dolegliwości występujący u pacjentów, u których zakażenie koronawirusem minęło około 3-4 tygodnie wcześniej. Naukowcy nie opracowali jeszcze ścisłej terminologii, ale już proponują określenie takiego stanu stosownym mianem. W przypadku złego samopoczucia utrzymującego się ponad 12 tygodni od ustąpienia zakażenia mówi się więc o zespole post-COVID-19. Warunkiem jest wystąpienie objawów, które nie są związane z inną chorobą.

Zespół post-COVID-19 może dotyczyć nawet 10-20% wszystkich zakażonych, a 1-3% odczuwa skutki zakażenia ponad 12 tygodni od wyleczenia. Szacuje się jednak, że nie wszystkie osoby doświadczające zespołu post-COVID-19 mogą być uwzględnione w statystykach, ponieważ nie zgłaszają się do lekarza.

Terapia tlenem w leczeniu zespołu po przejściu COVID-19

Wsparciem w leczeniu zespołu post-COVID-19 może okazać się terapia tlenem. Powodem występowania wielu dolegliwości jest bowiem niedotlenienie, które powoduje przeciążenie organów i pojawienie się powikłań. W trakcie leczenia pacjenci podłączani są do respiratorów, natomiast po wyleczeniu mogą skorzystać z terapii tlenem w komorach normobarycznych.

Terapia tlenem: http://lifechamber.pl/tlenoterapia-pocovid19/ to sposób na złagodzenie objawów. Dzięki komorze normobarycznej do komórek pacjenta dostarczana jest większa ilość tlenu, co sprawia, że organizm może zwalczać duszności, bóle w klatce piersiowej i inne zaburzenia funkcjonowania organizmu.

Sesja w komorze tlenowej jest zatem wskazana dla osób skarżących się na dolegliwości wynikające z zespołu post-COVID-19 i chcą szybciej wrócić do zdrowia. Już 12 sesji trwających 1,5 godziny poprawia samopoczucie i stan zdrowia po przebytym zakażeniu COVID-19.

Rehabilitacja dla pacjentów z zespołem postcovidowym

Tlenoterapia stanowi jeden ze skutecznych elementów rehabilitacji dla osób, które przebyły zakażenie COVID-19, ale warto włączyć także inne metody. Przydatne okażą się również ćwiczenia oddechowe, które pomagają zmniejszać dyskomfort w czasie oddychania. Poza tlenoterapią korzystny wpływ na układ oddechowy mają także inhalacje z wykorzystaniem solanki, ale i kinezyterapia, czyli leczenie za pomocą ruchu. Wykorzystywane są ćwiczenia na przyrządach, trening kończyn górnych oraz przyjmowanie odpowiednich pozycji korzystnych dla organizmu. I wreszcie – wsparcie psychologiczne. Ono również ma duże znaczenie dla pacjentów zmagających się z dolegliwościami po zakażeniu COVD-19.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie